l Zeeland moet voor zijn landschap kiezen' Rijksadviseur voor het landschap Sijmons: Voo* wer iANPjcHAP CD c N O) Jan Moekotte Nog voor zijn afstuderen komt Sijmons voor wat hij "mijn eerste grote klus" noemt, wekelijks met de trein naar Middelburg. In die tijd, van 1978 tot 1980, gaat hij het traject Bergen op Zoom - Middelburg waarderen. Hij noemt het, als we met een glas Trappist napraten over zijn lezing, een van de mooiste treinreizen die je in Nederland kunt maken: "Als je daar met een bocht de Brabantse Wal afkomt en dan de Zeeuwse Delta voor je ziet liggen, tja ...dan overvalt je een oceanisch gevoel." w In Middelburg schoof Sijmons aan bij de grote mannen van Rijks waterstaat en dacht mee over een doorlaatbare Oosterscheldekering. Dat vond ik ongelooflijk inspirerend. Dat Henk Saeijs destijds tot hoofd van de Deltadienst Rijkswaterstaat benoemd werd, was van groot belang. Want hij was ecoloog. Dankzij Saeijs gingen niet alleen maar techneuten, maar ook biologen, landschapsarchitecten, kortom mensen met oog voor milieubelangen, meedenken over de gevolgen van de Deltawerken. Rondom die Oosterscheldekering werd werkelijk pionierswerk verricht. Dat wordt tot op de dag van vandaag onvol doende onderkend." Sijmons vindt dat de geschiedenis van de Oosterscheldekering nog eens vastgelegd moet worden. Daar sluit Sijmons aan bij wat Kees Slager voor ogen staat met het project 'oral history'. "Snel die pioniers interviewen, voordat het te laat is." Dirk Sijmons Diïk Sijmons is sinds 2004 Rijksadviseur voor het landschap. Op de dag van zijn benoeming tekende Kamagurka op de voorpagina van NRC bijgaande cartoon. Sijmons studeerde bouwkunde in Delft. Hij was planoloog bij de ministeries van CRM en Landbouw en Visserij en vanaf 1982 landschapsarchitect bij Staatsbosbeheer. In 1990 begon hij een eigen bureau (H+N+S Landschapsarchitecten). Dat bureau maakte op verzoek van de ZMF en Het Zeeuws Landschap 'De landschapsvisie Zeeland'. In opdracht van de provincie Zeeland bracht zijn bureau in 2003 een indrukwekkende (letterlijk en figuurlijk, het boek weegt ruim 1 kilo) verkenning uit over de herwaardering van de Staats-Spaanse linies in Zeeuws- Vlaanderen. Bron: NRC Antalya Tijdens zijn lezing met originele en humoristische lichtbeelden laat Sijmons een plaatje van Amsterdamse grachten panden zien met een zwembad voor de deur. "Daar heb ik als Amsterdamse jon gen nou altijd van gedroomd: zwemmen in de gracht voor de deur. In Amsterdam kan dat niet. In Turkije wel. Voor de prijs van een paar strippenkaarten vlieg je tegenwoordig naar Antalya. Daar zijn de Amsterdamse grachtenpanden, die u hier ziet, nagebouwd aan de rand van een zwembad." Sijmons houdt zijn publiek voor dat de Zeeuwse stranden niet (meer) kunnen concurreren met bijvoorbeeld de Turkse attracties. "Waarom zouden de 50 miljoen mensen die in de Rijn- Schelde Delta wonen, nog naar het strand in Zeeland komen? Zeeland zal meer moeten bieden dan enkel zee en strand." Staats-Spaanse linies Dan roemt hij de Staats-Spaanse linies in Zeeuws-Vlaanderen. "Er zijn wel meer frontlinies in Nederland, maar veel van 7 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 7