die verdedigingswerken zijn papieren concepten gebleven. Het bijzondere van deze linie is dat er jarenlang hevig gevochten is. Niet dat ik nou zo'n ijzer vreter ben. Integendeel, ik heb geen pri mair gevoel bij het leger en werd voor het vervullen van de dienstplicht afgekeurd. Maar Zeeland kan die historische linie veel meer dan nu het geval is, weer in beeld brengen en als attractie inzetten. Dat is ook helemaal in de geest van het rijksbeleid met de nota Belvedere en de Nationale Landschappen." Commentaar Een dag na de lezing levert de PZC zuinig redactioneel commentaar: "Wie met droge ogen de Staats- Spaanse linies als Sporen van de Staats-Spaanse Linie bij de Pyramide. Foto: Peter Maas. De Staats-Spaanse linies De Tachtigjarige Oorlog begon in 1568 met een gewapende strijd van de Nederlandse gewesten, onder leiding van Willem van Oranje, tegen de Spaanse Landheer. De strijd eindigde in 1648 met de Vrede van Munster, waarbij de grenzen van de Republiek der Verenigde Nederlanden werden vastgelegd. Tijdens de Opstand werd Zeeuws-Vlaanderen steeds meer een buffer tussen de kern van de Republiek (Zeeland en Holland) en de gebieden in handen van de Spanjaarden. Er werden in Zeeuws-Vlaanderen meer dan 100 vestingwerken aangelegd in de vorm van forten, schansen en redoutes, zowel door de Staatsen als de Spanjaarden. De forten werden gebouwd op strategische punten van waaruit men de waterwegen en kreken kon beheersen. Daarom werden er ook in de toenmalige buitendijkse gebieden forten aangelegd. Een inventarisatie van de nog aan wezige vestingwerken en linies wijst uit dat op dit moment de vestingstadjes het meest duidelijk te herkennen zijn als voormalige militaire bouwwerken. Van de elf vestingste den in Zeeuws-Vlaanderen zijn er zeven nog goed als zodanig herkenbaar. Van het grote aantal forten, schansen en redoutes is ongeveer de helft verdwenen. Een 25- tal forten en schansen is in geringe mate herkenbaar en ongeveer 15 forten en schansen zijn nog redelijk tot goed als voormalig militair object te herkennen. Bron: H N+ S Landschapsarchitecten. Zie ook: www.staatsspaanselinies.nl marketingtool oppert, steelt ongetwijfeld het hart van de hoeders van het land schap, maar is verder nauwelijks serieus te nemen." Ook Aad de Klerk, Zeeuws consulent his torie en landschap, kan zich (in de PZC) niet voorstellen dat je met de oude front lijn grote aantallen toeristen trekt. "Ze zijn wel een troef, maar niet in toeristisch opzicht. Het is meer iets voor de fijnproe vers." De reactie van Sijmons op deze kritiek: "Het. gaat vooral om het toevoegen van meerwaarde voor een publiek dat niet alleen interesse heeft in zon, zee en strand. Mijn boodschap is dat Zeeland dringend zijn toeristisch product moet vernieuwen. De linie in Zeeuws- Vlaanderen is een van de mogelijke om dat te doen. Het een sluit het ander niet uit." Kool en geit Sijmons toonde ook een weerkaartje met daarop Zeeland als lagedrukgebied, omringd door de hogedrukgebieden 8 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 8