Randstad/Rotterdam/Ruhrgebied/ Antwerp en/Brussel. "Zeeland weet zich omringd door zo'n 50 miljoen mensen die gevoed moeten worden, die ook allemaal dicht bij huis behoefte hebben aan rust en ruimte. Zeeland heeft die rust en die ruimte nog. Nog wel... Het tweesporenbeleid, gericht op het combineren van zowel industriële bedrij vigheid en toerisme is in zijn ogen een foute keuze. Sijmons hekelt het sparen van de kool en de geit, het win-win jar gon van het Zeeuwse provinciaal bestuur. Groenblauwe wensdroom De doorgaans zo gematigde PZC reageert de dag erna opvallend scherp: "Dirk Sijmons bleef gisteren in de Middelburgse Koorkerk zweven in de bekende groen blauwe wensdroom. Nee tegen bedrijven terreinen, nee tegen tuinbouw, nee tegen containers, ja tegen wonen en ja tegen recreatie. Dat weten we nu wel. De veron derstelling dat Zeeland nog iets te kiezen heeft, klopt niet. Want sinds de ontwik keling van het Sloegebied en de Kanaalzone is het tweesporenbeleid een feit. Die aanpak kan niet worden terugge draaid, hoogstens verfijnd." Ook op dat commentaar vroegen we Sijmons een reactie "Juist omdat de industriële bedrijvigheid zich heeft gecon centreerd in Sloegebied en Kanaalzone, heeft Zeeland nog wat te kiezen. Als de snelweg door Zeeland geleidelijk wordt ontwikkeld als aantrekker voor bedrijven terreinen, dan heb je inderdaad niets meer te kiezen en is de ontwikkeling onomkeerbaar geworden. Zeeland heeft nu nog de kans om zijn karakteristieke landschap op een sympathiekere wijze te gelde te maken. Beste landbouwgrond Sijmons pleit, omdat de miljoenen men sen om Zeeland heen ook gevoed moeten worden, voor een herwaardering van de Zeeuwse landbouwgrond. Napratend in de zaal, hoor ik Tamineau, stedebouw- kundige, herinneringen ophalen aan de 'Zeeland moet zijn landschap als attractie inzetten. Dat is helemaal in de geest van het rijksbeleid met de Nota Belvedere en de Nationale Landschappen.' Foto: Jaap Wolterbeek. bijdrage van Herman Wijffels aan het Zeelanddebat, dat door de provincie in 2001 georganiseerd werd. Tamineau: "Wijffels bracht toen in dat Zeèland toch vooral geen goede landbouwgrond moest opofferen aan industrie of recreatie. De rijke Zeeuwse grond is volgens Wijffels de best denkbare landbouwgrond en te goed om op te kamperen. Nu komt de Rijksadviseur voor het landschap daar ook mee. Wijffels had toch iets visio nairs." Na zijn lezing schiet Sijmons een ambtenaar van de provincie aan: "Bouke, nog even dit over de Staats-Spaanse linie. Daar dreigt nu iedereen op eigen houtje wat mee te willen. De ene gemeente dit, de VW dat en een midden standsvereniging weer wat anders. Dat moet je zien te voor komen. Zorg dat je als provincie de touwtjes in handen houdt" Nieuwe kansen voor Zeeuwse akkerbouw Herman Wijffels, ex- SER lid, nu Wereldbank, zoon van een Zeeuws- Vlaamse akkerbouwer: "Ik bespeur nieuwe kansen voor de akker bouw. In de toekomst zal het dieet minder dierlijk en meer plantaardig worden. Daarnaast voorzie ik dat de energie die we nodig hebben, steeds minder uit fossiele brandstoffen en steeds meer uit fotosyn these en biomassa gaat komen. Dat vraagt om hoogwaardige producten van de land bouw. De toekomst van de agrarische sec tor wordt dus plantaardig. Tegen de ach tergrond van die ontwikkeling wordt vruchtbare grond dan weer een groot goed. In Zeeland liggen de meest produc tieve akkerbouwgronden van de wereld. Er is dus totaal geen reden om meewarig naar die akkerbouw te kijken. Het is wel duidelijk dat de landbouw hoe dan ook duurzaam moet worden. Dat lukt het beste op vruchtbare grond. Ook de biolo gische landbouw, de interactie tussen plant, bodem en mens, is high-tech. Daar moet je dus niet aan beginnen op arme zandgronden zoals die in Noord-Brabant voorkomen, maar op rijke Zeeuwse klei met een hoge productiewaarde." Bron: www.duurzaamzeeland.nl/forum Jan Moekotte is redacteur van Wantij. 9 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 9