ue voorloper Peter Maas De ganzen zijn onrustig. Ze vliegen op zodra ik ze in beeld krijg. Maar dat geldt net zo goed voor de verschillende bui zerds, bergeenden en kleine zilverreigers. Zelfs een grote zil verreiger houdt het al snel voor gezien. Kennelijk ben ik hier deze vroege morgen aan de Schelde niet welkom. Hier ligt het dan: meer dan 3.000 hectare brakwater schorrengebied. Ik sta precies op de grens, in het oostelijke puntje van Zeeuws-Vlaanderen. Daar waar de Zeeschelde van naam ver andert en Westerschelde wordt. Voor me ligt een rietmoeras van enkele honderden meters breed, dan de diepe en constant uitgebaggerde Schelderivier waarover immense containerschepen varen, en, bijna binnen handbereik, aan de overkant de uitgestrekte industriegebieden van de Antwerpse haven. Het meest intensieve industriegebied dat je je kunt voorstellen, grenst hier pal aan het meest natuurlijke landschap dat we nog rijk zijn. Tussen de stenen glooiing van de zeedijk vind ik plastic pijpen bestemd voor de bestrijding van bruine ratten. Ze zijn van de Vlaamse milieumaatschappij en gevuld met Difenacoum en Bromodiolone. Mocht je het innemen, zo wordt gewaarschuwd, dan kun je een tegengif nemen in de vorm van vitamine KI. Ik hoor wat balt sende kieviten en een tjiftjaffende tjiftjaf. Op het eind van het Sieperdaschor zitten baardmannetjes, smienten, grutto's en kiekendieven. Beseffen we wel voldoende hoe rijk de natuur van het Verdronken Land van Saeftinghe is? Hedwigepolder Achter mij ligt de Hedwigepolder. Een verlaten aandoend coulisselandschap met populieren. Hoe zal dit gebied er over tien of over honderd jaar uitzien? Is het dan nog altijd polder? Of zal het nieuwe natuur zijn, ontpolderd en toegevoegd aan de komberging van de rivier? Zullen de kleine kreekrestanten die er nu nog liggen ooit weer dienst doen als dynami sche geulen van het zo bijzondere inter- getijdengebied? Er zijn inmiddels oneerbare voorstellen gedaan om de Westerschelde weer op te peppen, maar dan zonder hectares land bouwgrond te hoeven opgeven. Afgraven van Saeftinghe of zelfs het wegzuigen van de ondergrond zodat het bovenste bodemprofiel behouden blijft. Hoe verzinnen ze het. Kunnen we er dan niet één keer met onze handen vanaf blij ven? Wandel mee met een natuurgids in het Land van Saeftinghe: Woensdag 30 april en 28 mei. Zie: www.hetzeeuwselandschap.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. 16 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 16