'We kunnen alles als er maar geld is' Hydroloog Schotting vertrouwt op de techniek Peter Maas Ruud Schotting was de eerste spreker op de Thijs Kramer lezing. Hij zette in de Koorkerk een micro foontje op zijn hoofd en begon meteen enthousiast heen en weer te lopen. Dingen aanwijzen op het scherm, eventjes maar, want hij wilde meteen weer contact met het publiek. Het voelde aan alsof we in de collegezalen zaten. De statige kerk accentueerde dat: de hoogte, het invallende licht, de preekstoel met indrukwekkend gewelf en de stem die lang zaam wegstierf in de echo. Schotting verwelkomde ons in zijn boeiende wereld van de tech- niek. "Honderd jaar terug dach- ten we eigenlijk alles al te weten. Maar toen kwamen de kwantummecha nica en de relativiteitstheorie. Ineens was niets meer zeker en ontstonden er nieu we denkbeelden. Er werden plannen gesmeed om de Afsluitdijk aan te leggen. Nog nooit was er in Nederland op zo'n grote schaal ingegrepen in het landschap. Tussen de Waddenzee en het IJsselmeer ontstond een harde grens. Het zoete en zoute water werden voorgoed gescheiden. Deze methode zou ook in ons Deltagebied op grote schaal navolging vinden. De natuur leek dan uiteindelijk toch overwonnen te zijn. De waterwolf ver bannen! Toch gebeurden er de laatste honderd jaar allerlei onvoorstelbare en schokkende dingen." Geschiedenis Schotting haalt enkele voorbeelden aan: de Tweede Wereldoorlog 1940-1945), de Ramp (1953), Tsjernobyl (1986) en recent de orkaan Katrina (2005) die New Orleans verwoestte. Maar tegelijkertijd werden er ook technisch wonderen ver richt waarop we nog altijd met ontzag terugkijken. Zo liepen er dertig tot veertig jaar geleden werkelijk mensen op de maan. Ruud Schotting Ruud Schotting is hydroloog en hoogleraar kwantitatief watermanagement aan de Roosevelt Academy in Middelburg. Zelf is hij een enthousiaste Rotterdammer, maar zijn grootouders waren Zeeuwen. Zijn opa en oma vormen voor hem een ideaal begin voor een reis door de tijd. Van honderd jaar terug tot honderd jaar vooruit. Leidraad: 'De technische mogelijkheden zijn onbegrensd'. Vertrouwen in de techniek Het Deltagebied, waartoe eigenlijk zowat heel Nederland behoort, is een zeer gestructureerd landschap en erg plat. Zelf woont Schotting op een van de laagst gelegen plaatsen van Nederland, zo'n 7 meter onder NAP. Zorgen maakt hij zich allerminst. Soms gaat het wel eens mis, natuurlijk, de geschiedenisboeken staan er vol van. Maar de techniek kan wonde ren doen. Wat niét kon, bleek toch wel te kunnen. Hij geeft de Oosterscheldekering als schoolvoorbeeld. Wat daar voor nodig was! Maar de kering ligt er en hij werkt. Het maakt dat Schotting een nagenoeg onbegrensd vertrouwen heeft in de tech niek. Althans, zolang je maar niet in Bangladesh woont, oók een deltagebied. Alle problemen die daar spelen zijn, vol gens hem, technisch gezien onmiddellijk op te lossen. Maar daar is er geen geld Bodemverontreiniging Toch waarschuwt Schotting, zonder dat je daarbij meteen een gevoel krijgt van: 'O jee, daar gaan we weer'. We wonen op de contactzone tussen zout en zoet water, maar het zoute water is fors in de meer derheid. En met dat zoete water springen we niet altijd zo verstandig om. Er zijn in Nederland bijvoorbeeld zo'n 600.000 ver dachte locaties met bodemverontreini ging. Lekkerkerk schudde wat dat betreft flink aan de boom. Moedeloosheid is vol gens Schotting niet op zijn plaats. Voor 5 WANTIJ April '08

Wantij | 2008 | | pagina 5