Groene lijnen gezonde lucht Pleidooi voor aanplant van lijnvormige groenstructuren Peter Maas Fijn stof en luchtverontreinigingen als ammoniakNOx of SO? kunnen verminderd worden door aanplant van lijnvormige beplantingselementen. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) presenteren in een brochure de mogelijkheden om hiermee aan de slag te gaan. De vorm van rijen bomen, heggen en strui ken, zijn bij uitstek geschikt de luchtkwa liteit in een polder te verbeteren. De pol der blijft zijn open structuur behouden en er blijft ruimte voor tal van verschillende functies. Lijnvormige elementen kunnen bestaan uit heggen en struwelen eventu eel in combinatie met bomenrijen. De brochure besluit met een aan tal concrete inrichtingsvoorstel len zoals bestaand groen zoveel mogelijk sparen, versterken van de beplanting rondom boerderij en en het aanbrengen van lijnvor mige beplantingselementen langs perceelsgrenzen De brochure 'Groene lijnen, gezonde lucht' kan besteld worden bij SLZ, tel. 0113-230936. Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Koegorspolder in Terneuzen is een voorbeeldgebied. Foto's: Stichting Landschapsbeheer Zeeland. ,H Over de effecten van verontrei- nigde lucht op de gezondheid is f;de laatste jaren veel te doen. Het probleem van fijnstof is actueel. De verwachting is dat de normen daar voor op korte termijn verder worden aan gescherpt. Door aanplant van heggen, struwelen en bomenrijen kan de lucht kwaliteit verbeteren. Planten zijn in staat om verschillende deeltjes luchtverontrei niging op te nemen, waardoor de concen traties vuil in de lucht lager worden. Ook zijn planten in staat stofdeeltjes vast te leggen. Het stof wordt door neerslag ver wijderd en komt op de bodem terecht. Minder verontreiniging betekent een gezondere leefomgeving. Een groene infrastructuur is pure winst omdat die 'gratis' gezondheid levert. Streekeigen Het assortiment te planten bomen en struiken dient volgens de brochure zoveel mogelijk aan te sluiten bij inheemse of streekeigen boom- en struiksoorten. Ook ecologisch gezien ligt een dergelijke keuze voor de hand. Hoe ruwer de stam en het blad, des te meer stof er gevangen wordt. Het effect wordt nog meer versterkt door kleefstoffen of beharing. Zomereik, schietwilg en gewone lijsterbes blijken soorten die het meeste fijnstof kunnen vangen, gevolgd door bijvoorbeeld zachte berk, vogelkers of sporkehout. Gelaagdheid Belangrijk is dat de luchtstroom dóór de beplanting heen komt. Dan is de filteren de werking van blad, takken en stam optimaal. Hoe groter de gelaagdheid van de beplanting, des te sterker wordt de fil terwerking. Een combinatie van bomen, struiken en kruidlaag is het beste. Ook de werking van de kruidlaag wordt sterker naarmate deze ruiger of ruwer is. Lijnvormige beplantingselementen in de 14 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 14