De hollebollige waarde van De Poel mm Anke van der Geest De Poel op Zuid-Beveland staat op de landelijke lijst aardkundig waardevolle gebieden en wordt binnenkort waarschijnlijk opgenomen op de provinciale aardkundi ge waardenkaart. Het landschap bestaat uit restanten van kreekruggen en oeverwallen met daartussen lager gelegen poel- gronden. De poelgronden bestaan uit kiei-op-veen en zijn van oudsher nat. Rond de tiende eeuw trokken mensen meer en meer het gebied binnen. Aanvankelijk vestigden ze zich vooral langs de kreken en op de kreekruggen die hoog en droog waren. Vanaf de elfde eeuw werden ook de kleinere kreekrug gen bewoond. De situatie veranderde toen door twee zware stormvloeden (1014 en 1134) het grootste deel van het Oudland in Zuid-Bevcland onder water kwam. Het Oudland dat droog bleef, werd door de Zwake verdeeld. Het gedeelte ten noorden van de Zwake tot aan de Schenge werd De Poel genoemd (Van Dale: ondiep stilstaand water). De Poel is nu een deel van de 'Polder De breede watering bewesten Yerseke'. Zoutwinning De dorpen Nisse, 's-Heer-Abtskerke en Sinoutskerke moesten in de 16de en 17de eeuw verlaten worden omdat de verslech terde afwatering het leven er te moeilijk maakte. De slechte afwatering kwam door de verlaging van het maaiveld: Die verlaging ontstond door inklinking en krimp ten gevolge van de ontwatering én doordat het veen onder het laagje klei voor commerciële doeleinden, zoutwin ning (selnering), werd afgegraven. Huidige situatie Door verbetering van de afwatering en nieuwe verkaveling kwamen de dorpen weer tot leven. Een aantal kavels is niet geëgaliseerd en heeft nog een kleinschalig karakter. Het reliëf herinnert hier aan de vroegere activiteiten. Doordat de klei eerst van het veen gegraven moest wor den, en dus elders neergelegd, is er een hollebollig terrein ontstaan. Vooral bij Sinoutskerke en rond Nisse is nog goed te zien hoe de vervening het landschap blij vend veranderd heeft. Heggen Rond Sinoutskerke is goed te zien hoe hollebollig het terrein is. Het is een mooi gebied met veel heggen, aantrekkelijk voor weidevogels en nu een ganzenreser- vaat.De vele (drink)poelen geven de indruk alsof zij de naam aan De Poel heb ben gegeven. Ook rondom Nisse vormen de velden met een hollebollige karakter een scherp contrast met de zakelijk aan doende rechthoekige akkers van na de ruilverkaveling. De combinatie van de geologische ondergrond en de activiteiten van de mens maken De Poel een bij zonder gebied, een landschap om te bewaren Anke van der Geest is lid van de Wantijredactie. 16 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 16