Hi» voetafd van Liever vleermuizen of muurisolatie? Milieujurist Jan Eelco Dijk Foto: Gerda Spaan Zijn score is met 4,5 ha. net iets éfrS lager dan die van de gemiddelde Nederlander. Op onderdelen w wijkt Jan Eelco af. Zo maakt hij ondanks een wekelijkse thuiswerkdag en een pappadag veel treinkilometers om vanuit zijn woonplaats Dordrecht naar kantoor in Amsterdam te komen. Als het Bureau voor Rechtshulp in Dordrecht was gebleven, had de NS een minder goede klant aan hem gehad. Geen verloren tijd overigens want hij gebruikt zijn reistijd heen om de krant te lezen en terug om te werken. Binnen Dordrecht doet hij alles op de fiets. Dilemma Zijn energierekening is vrij hoog ondanks spaarlampen en bewust gas- en elektrici teitsgebruik. De score wordt binnenkort lager want hij gaat eindelijk groene stroom aanvragen. Ook wil hij de buiten muren laten isoleren, maar daar doet zich een dilemma voor. Het ziet er naar uit dat er vleermuizen nestelen in de spouw. Die wil hij niet graag verstoren. Verder komt er veel papier in zijn brieven bus omdat hij graag kranten leest en lid is van heel wat maatschappelijke organi saties. Wat eten betreft scoort hij lager dan gemiddeld. Hij eet graag gezond: bio logisch (voor zover te koop in de super markt) en niet veel vlees, kaas en kant- en-klaarmaaltijden. Minder mooie plekken Hoe kijkt Jan Eelco Dijk terug op 14 jaar rechtsbijstand voor natuur- en milieu groepen in Zeeland? "Bij bedrijven is er, noodgedwongen, meer aandacht geko men voor het milieu. Veel bedrijven heb ben milieuzorg zich ook echt eigen gemaakt. Daardoor zijn er minder mis- standen.Veel procedures gaan tegenwoor dig over bescherming van natuur en land schap. Er zijn steeds minder mooie plek ken, ook in Zeeland. De druk op het land schap groeit door de aanleg van wegen en woonwijken, recreatie- en bedrijventerrei nen. Daar maken mensen zich zorgen om." "Successen? Om er een paar te noemen: tot nu toe hebben we de WCT tegengehouden. De varkens invasie is ondanks de vele vergun ningaanvragen beperkt gebleven tot een paar bedrijven op Tholen en in Oostburg. En de garage in Poortvliet, die auto's door het hele dorp had staan, zit nu in een nieuw pand aan de rand van het dorp en bezorgt geen overlast meer" Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander Jan Eelco Dijk verzorgde jarenlang de rubriek Handhaving in de Wantij. Door het nieuwe systeem van milieurechtsbijstand krijgt hij minder met Zeeland te maken. We besluiten de goede samenwerking met het meten van zijn voetafdruk. 20 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 20