ZMF steekt opnieuw hand uit Overgangsregeling goed voor mosselsector én natuur 'Willem de Weert De ZMF is er absoluut niet op uit om de Zeeuwse mosselvissers de nek om te draaien. Als er zicht baar gewerkt wordt aan een gezonde natuur èn mosselcul tuur, is mosselvisserij ook in de toekomst mogelijk. Maar dan moet er wel duidelijkheid zijn over de natuurdoelen die in de Waddenzee en Oosterschelde nagestreefd worden. Ook moet de mogelijke schade door de mossel visserij duidelijk in kaart worden gebracht. Verder mag van de mos selsector verlangd worden dat ze omschakelt naar een duurzame bed rijfsvoering. "Zoals bij alle bedrijven is het, wat ons betreft, van belang dat ook de mosselsector verduur zaamt. Het is vanzelfsprekend dat de mosselvisserij voldoet aan de wettelij ke regels die gelden en meewerkt aan de natuurdoelstellingen die nagestreefd wor den in beschermde natuurgebieden zoals de Waddenzee en de Oosterschelde. De ZMF staat voor topnatuur én voor duur zaamheid. De route daar naartoe loopt wat de milieufederatie betreft via overleg, en niet door modder te gooien", reageert Gijs van Zonneveld, hoofd Groene Ruimte van de ZMF, op de ontstane commotie. Emoties "Ik begrijp de ontstane emoties van de mosselvissers goed. Deze emoties zijn ontstaan na de uitspraak van de Raad van State over het niet verlenen van een ver gunning voor het opvissen van mossel zaad in de Waddenzee. Dan komen ze aan je boterham." Van Zonneveld heeft min der begrip voor de acties die daarop volg den. "Wij zijn onterecht en bewust als leugenaars en moordenaars weggezet. Een weinig constructieve en toekomstge richte opstelling, die voorbij gaat aan de werkelijke situatie." Passende Beoordeling Gijs van Zonneveld schetst de historie: "In de Waddenzee wordt door Zeeuwse vissers mosselzaad gevangen. Dat zaad wordt op percelen uitgezet om uit te groeien tot schelpjes. Deze schelpjes wor den weer opgevist en naar de Ooster- Mosselvissers aan het werk. Foto: Jaap Wolterbeek schelde gebracht. Daar groeien ze o.a. op de banken bij Yerseke uit tot mossels voor de handel. In 2004 kwam het Europees Hof met het zogenaamde kokkelarrest. In dit arrest werd gezegd dat ook voor bestaande activiteiten een Passende Beoordeling moet worden gemaakt. In een Passende Beoordeling wordt beschre ven welke (negatieve) effecten de activi teit heeft op de natuur. Voor de kokkelvis sers betekent dit dat bekend moet zijn welke schade zij aan de natuur toebren gen. De mosselvissers realiseerden zich dat wat voor kokkels geldt, ook voor mos sels telt. In 2005 organiseerden zij daar om een symposium waarop aan alle par- 3 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 3