tijen, ook aan de natuurbescherming, gevraagd werd hoe zo'n Passende Beoordeling van de mosselvisserij er uit moet komen te zien. Duidelijk is dat er in dergelijke beschermde gebieden economi sche activiteiten zijn toegestaan, maar die mogen de essentiële natuurwaarden niet aantasten. De uitkomst van dit symposi um was dat er nog veel vragen zijn waar eerst een antwoord op moet worden gezocht. Hiermee moet rekening gehou den worden bij het verlenen van de toe komstige vergunningen. Onderzoek "Hoe ga ju nu beoordelen welk effect de mosselvisserij heeft? Er is geen sprake van een maagdelijke situatie want de mosselvisserij bestaat al jaren, maar de sector is intensiever geworden met grote re schepen dan vroeger. Kortom, hier is onderzoek nodig. Dat onderzoek heet Produs en wordt gedaan door de Universiteit van Wageningen in opdracht van het Ministerie van LNV en de schelp diersector. De eerste resultaten worden in 2010 verwacht. De vissers gingen er van uit dat ze na het symposium gewoon door konden gaan met het opvissen van mos selzaad, maar bij de natuurorganisaties waren er grote zorgen. Mosselzaadinvanginstallaties (mzi's) kunnen een alternatief zijn voor het slepen met een kor over di zeebodem. De honderden drijvende tonnen vallen in het water enorm op. Een afzinkbaar systeem kan het probleem van de landschapsvervuiling oplossen. Zie Wantij juli 2006: het dossier mossel. Foto: Jaap Wolterbeek. Bodemprocedure Dit verschil van opvatting heeft tot de rechtszaak bij de Raad van State geleid. De natuurbeschermingsorganisaties die in het Waddengebied actief zijn, Waddenvereniging en Vogelbescherming, zijn van mening dat er meer gevist wordt dan de natuur in de Waddenzee aankan en vroegen de rechter om een oordeel. Zij spanden bij de Raad van State een zoge naamde bodemprocedure aan. Die ging over de vergunningaanvraag om in 2006 op mosselzaad te mogen vissen. Zo'n pro cedure kost tijd. De Raad van State kwam in maart j.l. met de uitspraak. Die luidde dat de vergunning niet verleend had mogen worden omdat er onvoldoende zicht is op de effecten van de mosselzaad visserij op de natuur." Woordvoerder Naar aanleiding van deze uitspraak kwa men er gesprekken op het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Daarbij werd de ZMF als partij in Zeeland ook uitgenodigd. Namens de natuurbe scherming heeft Gijs van Zonneveld toen het woord gevoerd en betoogd dat er snel meer duidelijkheid moet komen over de schadelijke gevolgen van het vissen op mosselzaad. Gijs van Zonneveld: "De mosselsector was bang dat dit zou beteke nen dat er zeker tot 2012, als de onder zoeksresultaten bekend worden, niet gevist kan worden. De actie 'beschadig de natuur- en milieubescherming' is toen begonnen. Met als dieptepunt het aflas- sen van de boottocht waarop de ledenver gadering van de ZMF zou plaatsvinden." Standpunt mosselsector Op 5 juni werd de ledenvergadering als nog in Goes gehouden. De milieufederatie had 'moddergooier' Wout van den Berg om tekst en uitleg gevraagd, maar op de ledenvergadering verscheen 'diplomaat' Ton Verbree om het woord te voeren. Hij was van mening dat de Raad van State heeft geoordeeld dat er te weinig onder zoek is gedaan zodat de vergunning niet voldoende kon worden gemotiveerd. Volgens hem voeren de Vogelbescherming 4 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 4