i Nieuwsbrief Wantij verschijnt vier keer per jaar met de wisseling van de seizoenen. Wantij richt zich op achtergronden en zoekt de diepgang in de artikelen. Wilt u op de hoogte blijven van het actuele en laatste nieuws op gebied van natuur en milieu in Zeeland, meldt u zich dan aan voor de digitale nieuwsbrief van de ZMF via: www.zmf.nl. Op www.zmf.nl zijn ook documenten van de laatste ledenvergadering te downloaden. Hoe nu verder? Gijs van Zonneveld: "De ZMF toont haar constructieve opstelling door het initiatief tot overleg te nemen en te pleiten voor een overgangsregeling. Hierin moet zowel voor de langere als voor de korte termijn afspraken gemaakt worden over de toe komst van de mosselsector èn de natuur." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. en de Waddenvereniging weliswaar de procedures, maar steunt de ZMF deze. Dat bleek volgens hem wel uit het woord voerderschap van Gijs van Zonneveld tij dens het overleg met de minister. Ton Verbree zei dat de natuurbescherming onmogelijke voorwaarden stelde tijdens dat gesprek: eerst de draagkracht bepalen van het ecosysteem en daarna de ruimte voor de verschillende economische activi teiten. "Dat is een moeilijke, zo niet onmogelijke opgave, ook voor de natuur bescherming", betoogde hij. "Omdat dit proces tijd vraagt, en intussen de vergun ningen aangevochten kunnen worden, heeft de mosselsector geen toekomst. De natuurbescherming zegt de sector een goed hart toe te dragen, maar maakt het werken middels juridische procedures onmogelijk. Dat noemen wij de groene leugen." Dialoog Gijs van Zonneveld reageerde met te stel len dat de ZMF de dialoog boven juridi sche procedures verkiest. "Wij hebben er steeds voor gekozen in gesprek te blijven in plaats van de confrontatie via de rech ter te zoeken. Er is geen enkel moment geweest in de afgelopen jaren dat de Zeeuwse mosselvissers door ons toedoen geen mosselzaad hebben kunnen vissen. De verdachtmaking dat de ZMF mossel visserij onmogelijk maakt, is een praatje voor de bühne. Als de mosselsector het niet eens is met mijn uitspraken, hadden ze me ook om uitleg kunnen vragen. Ze weten al jaren dat ik dan gewoon ant woord geef. De Producenten Organisatie Mosselcultuur heeft het con flict uit de hand laten lopen. Aan de uit spraak van de Raad van State kan nie mand voorbij gaan. De effecten van de visserij op de natuur van de Waddenzee moeten duidelijker worden. Maar dat hoeft, ook volgens het ministerie van LNV, geen jaren te duren. De ZMF denkt dat het wel degelijk mogelijk is om zulke afspraken te maken dat de visserij in de tussentijd wél mogelijk is. Om zulke afspraken te kunnen maken zijn beide partijen nodig." "Mupeta iJJrwu Er zijn proeven om onder gecontroleerde omstandig heden mosselzaad en mossellarven te kweken. Zie Wantij juli 2006: het dossier mossel. Foto: Jaap Wolterbeek. "De Zeeuwse Milieufederatie hoopt dat zo'n overgangsregeling er snel komt en wil daar graag een bijdrage aan leveren. Wij wil len aan de slag en steken opnieuw onze hand uit. We reke nen erop dat de mosselsector die hand aanvaardt" 5 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 5