'*i(L(E(/CL(/Bi VOOR DE MOORD OP MOSSELDORPEN Leden steunen milieufederatie in mosseldossier MM Lex Kcittenwinkel Milieuclubsworden beticht van moord op de mosselsector. Ook de ZMF heeft het nodige over zich heen gekregen. Op haar ledenvergade ring in juni heeft de ZMF voorgesteld een overgangsregeling in te stel len voor de visserij op mosselzaad in de Waddenzee. Ook wil ze pro beren partijen bij elkaar te brengen, Waddenvereniging en Vogelbescherming enerzijds, de mosselsector anderzijds. We vroegen bezoekers van de ZMF-vergadering hoe zij aankijken tegen de opstel ling van de ZMF betreffende het mosseldossier. Kees de Kraker, Burgh "De handreiking die de ZMF op de leden vergadering aan de mosselsector heeft gedaan, daar sta ik achter. Ik vind het zuur voor de mosselvissers dat de vergun ningen voor de zaadvisserij zijn opge schort. Ze kunnen niet aantonen dat hun activiteiten geen schade aan de natuur berokkenen, want uitkomsten van onder zoek hierover komen niet voor 2010 naar buiten. Ik zou zeggen: wacht dan tot 2010 met bezwaar aantekenen tegen de ver gunningen. Daarom mag de ZMF zich niet aan de zijde van Waddenvereniging en Vogelbescherming scharen. Mosselzaadvisserij zit al zo lang in de Waddenzee, je moet de vissers wel de tijd geven zich aan te passen. Ik kan begrij pen dat ze veel kabaal maken om hun bedrijven open te houden en dat emoties een rol spelen. Zeeland zonder mosselsec tor is voor mij moeilijk voorstelbaar Ik denk trouwens dat de mosselen dan van elders gehaald zouden worden, en dat het probleem dus afgewenteld wordt op andere landen. Dat is onwenselijk. Ik eet graag mossels. Meestal ga ik ze zelf halen, aan de Oosterschelde. Yvonne van Scheppingen, Middelburg "Een bemiddelende rol is goed, als ze maar wel vóór de natuur blijven. Er moet vooral een inhoudelijke discussie komen in plaats van een emotionele. Natuurlijk kan ik me de emoties vanuit de mossel wereld voorstellen, maar het is niet de schuld van de milieuclubs dat de vergun ningen zijn opgeschort. Er gebeurt veel te weinig om duurzame vangstmethoden te ontwikkelen. Er wordt al honderd jaar in de Waddenzee op mosselzaad gevist, zeker, maar de laatste jaren zijn de boten wel veel groter geworden. Daar hoor je de vissers niet over. Volgens mij is er in de Waddenzee plaats voor natuur én mossel zaadvisserij, maar die visserij zou best eens wat beperkter kunnen zijn dan nu. Vangstbeperkingen zijn ook in het belang van de vissers. Het is mede aan de milieubeweging te danken dat er nog steeds haring in de Noordzee gevist kan worden. Het gaat dan ook niet aan die organisaties te verwijten een 'groene leu gen te verkondigen. De groene leugen bestaat niet. De ZMF moet de aantijgin gen niet over zich heen laten gaan en ze op inhoudelijke wijze ontkrachten. Petroeska Sterk, Middelburg "Het is goed dat de ZMF zich constructief opstelt, al vind ik de Waddenzee zo 'n belangrijk natuurgebied dat het natuur- belang de andere belangen overstijgt. Duurzame vangstmethoden pas in 2020? Dat kan en moet veel sneller. De natuur- en milieubeweging oefent van buitenaf druk uit om dit proces te versnellen, een onmisbare rol. Ik begrijp wel dat onder nemers en hun gezinnen emotioneel reageren als het voortbestaan van hun bedrijven onzeker wordt, maar het zwart maken van de milieubeweging is niet terecht. Die hele mosseldiscussie is voor mij zelfs aanleiding geweest me aan te sluiten bij de ZMF. De meeste mensen beseffen veel te weinig hoe belangrijk natuur is. Er zou in het onderwijs meer aandacht moeten komen voor de kivets- baarheid van ecosystemen. De planten en dierenwereld vormen een voedselpira- mide waar je niet zomaar een onderdeel uit kunt halen. Doe je dat toch, dan ver stoor je het wankele evenwicht. Daarom is het ook in het belang van de mosselvis sers zelf dat wetenschappelijk wordt aan getoond hoeveel ruimte er in de Waddenzee is voor de visserij op mossel zaad. Ik denk dat partijen elkaar wel zul len vinden - we leven per slot in Nederland - en dat er in de Waddenzee ruimte blijft voor visserij op mosselzaad. Leo D'Hoore, Sluis "De handreiking van de ZMF vind ik goed. Vanuit de Zeeuwse belangen en gezien de perspectieven op langere ter mijn moet je niet het uiterste uit de kan willen halen. De Waddenvereniging en de Vogelbescherming hebben terecht druk op de ketel gezet, maar het gaat nu om het voortbestaan van een groot aantal bedrij ven en de broodwinning van duizenden gezinnen. Milieubeweging en mosselsector moeten samen optrekken om LNV te bewegen gepaste maatregelen te nemen. Het ministerie heeft veel te lang getreu zeld met onderzoek dat eventuele nega tieve gevolgen van mosselzaadvisserij moet aantonen. Dit onderzoek moet in alle voortvarendheid verder gaan en ondertussen moeten de vissers het voor deel van de twijfel krijgen. En geef ze de tijd. Niemand wil dat de mosselsector verdwijnt. We hebben met zijn allen de maatschappelijke plicht de mosselvissers fatsoenlijk te behandelen. Iedereen is het erover eens dat er licht aan de horizon Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 6 WANTIJ Juli '08

Wantij | 2008 | | pagina 6