Kassen verspreid over de polders Verrommeling De Bevelanden Gerda Spaander Het landschap van Zuid-Beveland is flink verrommeld. Wim de Wilde en Jaap Woets, leden van de Planologiewerkgroep van de KNNV Bevelanden, noemen moeiteloos voorbeelden. Boven aan hun lijstje staat de JKa situatie in de Fredericapolder in fS Rilland. Daar is het zaadbedrijf Limagrain (voorheen Van der Have) nadrukkelijk aanwezig. De bedrijfs gebouwen en de kassen beslaan op zich al een flinke oppervlakte. Kwalijk is dat de kassen niet bij elkaar staan, maar ver spreid over vijf locaties in drie polders. Zijn er wellicht teelttechnische redenen om de kassen op flinke afstand van elkaar te zetten, bijvoorbeeld om besmettingen of ongewenste kruisingen te voorkomen? Volgens Jaap Woets, van origine planten- ziektekundige, hoeft dit geen rol te spe len. "Daar kun je maatregelen tegen nemen. Het is gewoon jammer dat in deze situatie, waarin sprake is van één bedrijf en één gemeente die over de loca tie gaat, het bedrijf de kans heeft gekre gen zijn stempel te drukken op een onno dig groot gebied." Smalle dijkjes Op hun tocht door Zuid-Beveland wijzen Jaap Woets en Wim de Wilde, die in zijn laatste functie planologisch medewerker was bij de provincie, op meer voorbeelden van ontwikkelingen die het landschap er niet mooier op maken. "Op verschillende plaatsen zijn landbouwbedrijven ooit klein begonnen, maar zijn er in de loop van de tijd grote schuren bijgebouwd voor handel en transport. Het is vervelend dat zulke bedrijven ook verkeersstromen op gang brengen die niet passen op de smal le Bevelandse dijkjes. Verder zijn er steeds meer paardenweitjes, vooral ten westen van Yerseke. De bijbe horende schuurtjes en hekwerken maken het landschap rommelig en hebben wei nig meer met landbouw te maken." Beeldkwaliteitsplan Aan Wim de Wilde zijn de zichtlocaties langs de A58 niet besteed. Rilland, Kruiningen, Yerseke, Goes, Heinkenszand, allemaal doen ze mee. Ze liggen voor een deel zelfs in het Nationaal Landschap Zak van Zuid-Beveland. Hij wijst op een De kassen van het zaadbedrijf staan verspreid over vijf locaties in drie polders. Foto: Jaap Wolterbeek. nieuw hoog gebouw dat op de rand van het bedrijventerrein De Poel bij Goes wordt neergezet. De Wilde pleit voor een 'beeldkwaliteitsplan'. Dat moet een nieu we planologische ontwikkeling toetsen aan het beeld van de omgeving. Dan zal waarschijnlijk blijken dat een hoger gebouw beter meer naar het midden geplaatst kan worden. Toch hebben Woets en De Wilde tijdens het gemopper over het landschap volop oog voor de natuur. Ze doen beiden aan vogel en andere tellingen. Tussen regen kappen, uit de hand gelopen uienschuren en windmolens op de verkeerde plek, komen gan zen, bruine kiekendieven, rug- streeppadden en zelfs zeehonden aan bod 10 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 10