Dorpsuitbreiding doorstaat toets der kritiek Ruimtelijke kwaliteit De Bevelanden Gerda Spaander Aan de oostkant van 's-Gravenpolder lag vroeger een volkstuincomplex. Nu vind je er een scoutinggebouwtje, een tennisveld met bijbehorend clubhuis, een rijtje nieuw bouwwoningen en nog wat overgebleven volkstuinen. Waarom kan deze dorpsuitbreiding de toets der kritiek van de planologiewerkgroep wél doorstaan? van zo'n plan kunnen inschatten hoe iets nieuws er in zijn omgeving uit gaat zien. Verder kun je het gebruiken om te zien wat er moet gebeuren om de nieuwe situ atie te verbeteren. Uitbreidingsplannen worden meestal in fasen uitgevoerd. Er gaan heel wat jaren overheen voordat je kunt beoordelen of de nieuwbouwwijk in het landschap past. Bij gebrek aan een plan voor de beeldkwaliteit en voor de inpassing in het landschap is het eindoor deel vaak negatief. Een ander voorbeeld van ruimtelijke kwa liteit is de 'boerenhofstedecamping' aan de Iseweg bij Oudelande. Daar blinken de witte caravans je niet tegemoet zoals bij menige andere minicamping het geval is. Beeldkwaliteitsplan Tijdens het gesprek over goede en slechte ontwikkelingen komen steeds de termen 'beeldkwaliteitsplan' en 'landschappelijke inpassing' voorbij. Wat moeten we ons daarbij voorstellen? Wim de Wilde zegt dat ontwerpers en gemeenten met behulp Scoutinggebouw 's-Gravenpolder. Foto: Jaap Wolterbeek Nieuwe gebouwen, wegen en wij ken hoeven niet per se helemaal in het groen gezet te worden zodat je er niets meer van ziet (schaamgroen). Het gaat er meer om bomen en struiken zodanig aan te planten dat er een natuur lijk geheel ontstaat Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. "Allereerst zijn de gebouwen van ffjg de tennisclub en de scouting ij M bescheiden van hoogte en kleur. wrw' Verder past hun architectuur met o.a. sedumdaken in de omgeving. Ook staan ze in een soort 'groene kamers'. Dat maakt het geheel aantrekkelijk. Aardig is dat het benodigde geld o.a. werd opge bracht door de nieuwbouwwoningen. Die zien er trouwens ook goed uit: allemaal verschillend, maar wel bij elkaar horend, en flink in het groen. In dit geval een pluim voor de gemeente Borsele." 'hJtL 11 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 11