Boeren en bouwen Ruimtelijke kwaliteit Schouwen-Duiveland Janneke Donkers Schouwen-Duiveland is de kroon op het Zeeuwse landschap. Verliefd wor den op dit voormalige eiland is niet zo moei- lijk. Wie ooit een tocht maakte over de dijken, langs de schorren en slik ken, door de duinen, over het strand of langs de velden, weet waar ik het over heb. Wat opvalt is de openheid van B t ^et landschap, de rust en de j MS J prachtige vergezichten. Ook BS op Schouwen-Duiveland komt het open landschap steeds meer onder druk te staan. En juist dat open land schap maakt Schouwen zo bijzonder, niet alleen voor ons Zeeuwen maar juist ook voor toeristen. Op pad Ik ben op stap met Arjan de Hulster van de Vereniging Stad en Lande. Hij is tevens werkzaam bij de Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ). Hij ziet 'de ver- loodsing van het landschap' met lede ogen aan: "Door schaalvergroting in de landbouw neemt het aantal bedrijven af, maar de bedrijven die blijven hebben een groeiende behoefte aan meer opslagcapa citeit en uitbreiding van het bouwblok. Het gevolg is dat je steeds grotere loodsen in het landschap ziet. De uitvoering van deze loodsen is erg divers." We zien loodsen van mooi tot lelijk, maar dat is een kwestie van smaak. Landschappelijke inpassing is een ander verhaal. Verhoging Neem de bouw van een nieuwe loods aan de Stoofweg in Zonnemaire. "Daar komt een agrarisch bedrijf met twee grote schuren en een woonhuis. Er is van tevo ren goed stilgestaan bij de omgeving. Vervolgens zijn het ontwerp en de inde ling van het erf er op aangepast. Het is een gelukje voor de nog te bouwen schu ren en woonhuis dat de beplanting al aanwezig was. Het terrein was namelijk bedoeld als recreatiepark, maar dit is uit eindelijk niet doorgegaan. Verder heeft men eén architect in de arm genomen om hen bij te staan bij verdere Landschappelijke inpassing van nieuwe woning en loodsen van agrarisch bedrijf. Foto's: Jaap Wolterbeek. landschappelijke inpassing. Zo hebben zij ervoor gekozen om het woonhuis op een verhoging te plaatsen waardoor het huis net zo hoog komt als de twee loodsen. Hierdoor steken de loodsen niet zo uit het landschap. Een kleine aanpassing met groots effect. Verder wil het bedrijf gebruik maken van Zeeuwse elementen en bouwen op een traditionele manier." Er is een website over het bou wen op het platteland: www.boe- renbouwen.nl. Onder 'pilots' staat een verhaal over het bedrijf aan de Stoofweg Janneke Donkers is coördinator communicatie bij de Zeeuwse Milieufederatie. 15 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 15