d voetafdruk van Meer spullen leiden n tot meer geluk Chiel Jacobusse: if Als we Chiel Jacobusse, al jaren een tamelijk bekende Zeeuw m M ^00r z'Jn wek bij Het Zeeuwse w y Landschap en zijn artikelen over de natuur in o.a. de PZC, vragen voor dit interview is hij bang een nogal grote voetafdruk te hebben. Zijn energiereke ning is een stuk hoger dan die van zijn collega's, en zijn auto maakt wel erg veel kilometers. Maar na het invullen van de 'quick scan' blijkt het allemaal nogal mee te vallen. Een groot deel van de kilome ters word toegerekend aan zijn werk, en de auto is een hybride die 1 op 23 rijdt. Tegenover een flink energieverbruik staat een bescheiden zuivel- en vleesconsump tie, privé heeft hij nog nooit gevlogen en aan nieuwe kleren en spullen hecht Chiel weinig waarde. Of het zou om fotospullen moeten gaan, want pas kocht hij nog een dure lens. Dat levert al met al een voetaf druk op die met 4 ha zelfs iets onder het landelijk gemiddelde zit. Rente En dat past bij zijn instelling dat we van onze aarde niet het kapitaal moeten ver teren maar alleen de rente. Dus eigenlijk mag die voetafdruk nog best wat lager. "Kom over 5 jaar nog maar eens terug." Overigens ziet Chiel Jacobusse een relatie tussen al die hoge voetafdrukken en het landschap. "De poëzie is er uit. Ik kan er nog steeds van genieten, ook van een bie tenveld, maar de natuur is leeg geworden. Er zijn geen leeuweriken meer, de patrij zen zijn verdwenen en een langs scheren de zwaluw is een uitzondering." Kernenergie Als het huishouden Jacobusse op groene stroom draait, zou de voetafdruk nog wat omlaag kunnen. Maar nee, Chiel is geen liefhebber van windenergie. "Ooit was ik een voorstander, maar sinds de windmo lens bij de Krabbenkreek, die daar het weidse landschap doorbreken, zie ik ze liever niet meer." Wat dan? "Misschien dan toch maar een kerncentrale erbij." Oei. Opjuinen Chiel zegt de mooiste baan van de wereld te hebben, maar wel altijd druk te zijn. Ook thuis is hij vaak tot middernacht bezig. "We laten ons opjuinen, rennen achter onze eigen staart aan." Als hij voor zijn werk een flinke rit maakt, zit hij van begin tot eind mobiel te bellen. Hoewel hij ooit zei daar niet aan te beginnen, is het duidelijk dat je zonder computer vandaag de dag vaak niet meer kan functioneren in je werk. Met gsm idem dito. Maar levert dat een groter geluk op? Een eenvoudiger bestaan zou volgens hem rijker zijn. De basis voor zijn leven is zijn geloof. Chiel is op dat gebied niet dogmatisch. Hij vindt wel dat zowel hij als ook de samenleving momenten van rust moet kennen: op zondag werkt hij niet Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Gerda Spaander Ooit zei hij niet aan een computer te begin nen. Hij denkt dat we niet gelukkiger zijn geworden van alle materiële verworvenhe den. Maar de praktijk leert dat het in deze maatschappij niet meevalt om soberder te leven dan de rest. Gerda Spaander 18 WANTIJ

Wantij | 2008 | | pagina 18