ed de horizon U< BEW, V Op steeds meer plaatsen wordt het landelijk gebied gebruikt voor bedrij venparken, windmolens, zendmasten. De openheid verdwijnt en het land schap verrommelt. Lex Kattenwinkel \d Boonman, Zevenbergen 'Noord-Brabant): 'Ik vind de wijk Helwijk bij Willemstad iet meest uitgesproken voorbeeld van 'errommeling van het landschap. Deze ïieuwbouwwijk ligt middenin de polder. Vlakbij fort De Hel, vandaar de naam. Het s een voorbeeld van verkeerd beleid in iet verleden. Niemand weet meer hoe die vijk er ooit gekomen is. Latere nieuw- >ouwwijken bij Willemstad zijn aan de lestaande kern vast gebouwd, zo moet iet. Er wordt één kant uit gebouwd, :odat het schootsveld van de vestingwer ken vrij blijft. Ook aan de inrichting van recentere nieuwbouwwijken mankeert nog wel het een en ander: te weinig groen en speelterrein. Maar ook dat wordt steeds beter. De tijd is voorbij dat projectontwikkelaars alles zelf konden bepalen." Jaap Flohil, Middelburg: "Mag het ook iets kleins zijn? In sommi ge straten heeft de gemeente Middelburg stukjes groen aan bewoners verkocht. Sommige mensen zetten daar vervolgens een schutting voor. Dat geeft verromme ling van het stadsbeeld. Het bedrijventer rein Mortiere is ook een verschrikking. Heel veel asfalt. Sfeerloos. Puur consu mentisme. Mij zul je er niet vinden, maar ik heb dan ook geen auto. De woonwijk Mortiere vind ik wel mooi. Dat is goed gedaan: huizen in de stijl jaren '30, waterpartijen. Aan de westkant van de stad heb ik een volkstuin. Bij de tennis banen hebben ze daar van die hoge licht masten gezet. Vroeger zag je het fraaie profiel van de stad, nu is dat helemaal verstoord. Er staan ook overal gsm-mas- ten. Ik vraag me af of elke provider eigen masten heeft. Dat er overal zoveel gebouwd wordt, daar wordt Zeeland ook niet mooier van. Het wordt steeds voller. Niet alles is kommer en kwel. Het plan Tureluur heeft Schouwen-Duiveland veel mooier gemaakt." Helma Janse, Vlissingen: "Ik stoor me enorm aan al die bedrijven terreinen langs de A58. Ik heb het idee dat er steeds meer bijkomen. Het mooie zicht op het landschap, dat ik altijd zo heb gewaardeerd, wordt aangetast. Natuurlijk kun je niet zonder economi sche ontwikkeling, maar pas die bedrijven landschappelijk in. Zet er tenminste bomen voor. Dat zijn conflicterende belangen: die bedrijven willen juist zicht baar zijn, terwijl ik ze niet wil zien. .Het bijzondere van het landschap in Zeeland is wat mij betreft het weidse, de vlakke horizon. Dat is natuurlijk heel snel aan getast. Aan de andere kant probeert men ook om wat aan het landschap terug te geven, zoals langs de A58 bij Krabbendijke. Dat nieuwe natuurgebiedje Gezicht op Middelburg Foto: JaapWolterbeek vind ik mooi. Ook geslaagd vind ik de invulling van het gebiedje bij het oude PZEM-gebouw in Vlissingen, met villa- en bungalowachtige bebouwing." Bert van de Linde, Schoonhoven (Zuid-Holland) "De Krimpenerwaard is het enige gebied in de Randstad wat ontsnapt is aan ver kaveling. Landschappelijk dus heel bijzonder. Er wordt zuinig mee omgegaan, maar toch zie je her en der gebouwen verschijnen, industrieterreinen en van die smerige bedrijfshallen. Een golfterrein ook. Allemaal losstaande projectjes van ver schillende gemeenten. Het gaat sluipen derwijs. Ze vangen elkaar vliegen af en dat komt door een gebrek aan gezamen lijk beleid. Nog iets. Ik ben helemaal niet tegen windmolens, maar niet plompverlo ren midden in een weiland in de Lopikerwaard. Zet ze langs een snelweg of langs de kust. Met wat nadenken kan het veel beter. Er wordt maar wat gedaan. Wat ik goed vind, is hoe ze in dit gebied met de wegen omgaan. Er zijn in de Krimpenerwaard twee hoofdwegen. De N210, uit de jaren '30, verzakt regelmatig. Ze leggen er nu een nieuwe weg naast en de oude wordt terug gegeven aan de natuur. Dan ben je goed bezig." Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie. 3 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 3