'Kwaliteit is geen kwestie van smaak' Verrommeling of kwaliteit? Deze Wantij gaat over ruimtelijke ordening. We gingen op stap met leden van de planologiewerkgroepen en verenigingen, aangesloten bij de ZMF, en maakten een rondgang door de provincie. We zochten voorbeelden van de ver rommeling van het landschap. Die vonden we moeiteloos. Voorbeelden van ruimtelijke kwali teit vinden, bleek lastiger. Geertje van der Krogt, beleidsadviseur planologie ZMF: j Verrommeling West-Zeeuws Vlaanderen Willem de Weert Sinds kort geeft een groot bruin bord langs de N 61 aan dat je in het Nationaal Landschap West Zeeuws- Vlaanderen bent. Inderdaad, de horizon is vrij, velden, kreken, dijken en af en toe een fort geven de indruk van een gaaf landschap, vol cultuurhistorie. In dat land schap, om precies te zijn in IJzendijke, woont Geertje van der Krogt, beleidsadviseur planologie bij de Zeeuwse Milieufederatie. Hoe kijkt zij aan tegen de kwaliteit van de ruimtelijke ordening in haar streek en in de provincie? "Ik wil het niet over mooi en lelijk /m hebben," zegt Geertje, "want dat is Sj zo persoonlijk en een kwestie van 9r smaak." Toch zijn we niet gauw uitgepraat, want volgens haar zijn er wel degelijk objectieve maatstaven aan te leg gen voor de beoordeling van de inrichting van de ruimte. Haar stokpaardje is: de lagenbenadering. Lagenbenadering "Ik bekijk de ruimtelijke ordening sche matisch in lagen. Ik onderscheid er drie. De onderste laag is de natuur en cultuur historie in het landschap. Als je daar geen rekening mee houdt, dan vernietig je het ecologische en historische kapitaal. Dat is onvervangbaar. Een goede ruimtelijke ordening houdt altijd rekening met deze onderste laag. De tweede laag is de al aanwezige infra structuur. Nieuwe inrichting moet aan sluiten bij bestaande wegen, waterlopen, buisleidingen enzovoort. Daarbij moet je zoveel mogelijk tot bundeling zien te komen. De derde laag is de occupatie. Het nieuwe bedrijventer rein tussen Aardenburg en Eede voldoet niet aan de lagenbenadering Foto: Willem de Weert. Waar wonen en werken al mensen? Is het nodig nieuwe gebieden in te richten of kun je terecht in of aansluiten bij de bestaande bebouwing?" Voorbeelden De beleidsadviseur planologie neemt me mee op een rondleiding door haar streek om voorbeelden te laten zien van gebrek aan lagenbenadering, maar ook van goed gebruik. We rijden naar Aardenburg. Daar ligt midden tussen de akkers bedrijventerrein De Vlaschaard. "Hier zijn twee dingen misgegaan," zegt Geertje. "Er is geen aansluiting gezocht bij bestaande bebou wing, de derde laag, noch bij al aanwezi ge infrastructuur, de tweede laag. Het bedrijventerrein moet straks aanhaken op de nog aan te leggen, maar omstreden, rondweg Aardenburg. Het enige wat deugt is dat enigszins rekening is gehou den met de eerste laag. Er is bijvoorbeeld niet op een laaggelegen nat terrein gebouwd." Duurzaamheid "Naast de lagenbenadering moet je met nog enkele dingen rekening houden." Het woord valt: duurzaamheid. "Wat nu een goedkope en gemakkelijke oplossing is, blijkt straks een dure. Het bedrijventer rein misstaat in het landschap en moet straks met groen aangekleed worden." "Schaamgroen verbergt verrom meling. Kwaliteit hoef je niet te verbergen. Doe het liever direct goed. Ga als overheid en onder nemer voor kwaliteit!" 4 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 4