Bij Hulst is al ontpolderd Verrommeling Oost-Zeeuws Vlaanderen Peter Maas De hamvraag bij de bouw van deze loods bij Hulst: waarom juist hier? Foto: Peter Mi Luud Persijn woont op een van de mooiste plekjes van Zeeuws- Vlaanderen. Vanuit de woonka mer kijkt hij op de kreek die pre cies op de grens ligt tussen Zeeland en Vlaanderen. Voor de bruine kiekendief hoeft hij de deur niet uit. Zet je het raampje open dan kun je de Cetti's zan ger horen. Op Walcheren was hij de motor a t achter de werkgroep landschaps- w w verzor8'ng- Sinds zijn pensione ring woont de familie weer op de oude stek Koewacht. Nu is hij actief lid van de Planologiewerkgroep van De Steltkluut. Zodra we de deur uit zijn, die nen de voorbeelden van verrommeling zich aan. Een prachtig oud weilandje met knotelzen is verziekt: té veel paarden, té kaal gevreten gras, té veel linten, iets té veel kotjes. Even verderop zijn grote hopen kuilvoer afgedekt met autobanden. Er is geen enkele moeite gedaan om de bergen landschappelijk in te passen. We kruisen het kleinschalige dekzandland- schap, bijna on-Zeeuws, zo mooi, maar op de plaats van een tot de verbeelding spre kende oude vlasfabriek liggen plannen klaar om dure bungalows te bouwen. Een ongelukkige locatie, ook al vindt er com pensatie plaats voor de natuurwaarden die verloren gaan. Waarom juist daar? Waarom worden bepaalde ontwikkelingen juist daar bedacht? We komen aan de Fortdijk die bekend is om de zeldzame ruige anjer en de misschien nog minder geziene grote wilde tijm. Een veehouderij is pas verplaatst, ongeveer 500 meter opgeschoven, maar de impact op het open landschap is enorm. Nieuwe vestigingen in open poldergebied zijn vaak ongeluk kig gekozen. Een benzinestation even ten westen van Axel: "Waarom juist daar? De grote silo's op het bedrijventerrein in Braakman Noord zijn een van de grootste schandvlekken op de regionale planoio- giekaart." Grote loods We gaan tot aan de nieuwe bedrijvigheid ten westen van Hulst. Een transporton derneming bouwt daar een grote loods. Rondom komen er waterpartijen en zo te zien wordt er veel ruimte gereserveerd voor groen. Ook aan de architectuur wordt, voor zover wij daar verstand van hebben, veel aandacht besteed. Al met al is er over nagedacht, maar is de ham vraag: waarom juist hier? Waarom wordt deze loods niet gebouwd aansluitend aan het bestaande bedrijventerrein bij Sint- Jansteen en Hulst? Nu ligt er nog een heel stuk akkerland en boomgaard tus senin. De nieuwe vestiging dringt diep door in het poldergebied. "Hier is al ontpolderd," zegt Luud. "Dit is geen polder meer. Hebben boeren hier dan geen moeite mee?" Hij steekt ook de hand in eigen boezem: "Waarom hebben we hier als planologie werkgroep niet op gereageerd?" 6 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 6