De missers van Mortiere Jan Moekotte Verrommeling Walcheren Hanneke Westhoek en Rinus Rijk zijn lid van de Planologiewerk groep Walcheren van de ZMF. Ze wijzen met gemak zwarte plek ken op de topografische kaart van Walcheren aan. "Die vreselijke hoek naast het veerplein bij Vlissingen, dat appartementencomplex iets WrW voorbij kasteel Westhove, de sportboulevard tussen Middelburg en Vlissingen en het bedrijventerrein tussen Oost-Souburg en Ritthem." Uiteindelijk kiezen ze als voorbeeld van de grootste planologische miskleun de zuidoost rand van Middelburg. Missers De Planologiewerkgroep zet de missers in zuidoost op een rijtje: 1. Je vindt aan de zuidoostkant van Middelburg de bedrijventerreinen en de A58 met alle herrie en luchtvervuiling. Daar komt de nieuwe N57 nog bij. Dit stadsdeel is nu al een enclave, omsloten door drukke wegen. 2. In de Mortierepolder kregen gras en akkerland een andere bestemming. Nu staan er tientallen bedrijven en honder den woningen. Voor de nieuwe N57 zijn honderden bomen gekapt. De aanleg van een golfbaan en een aarden geluidswal compenseren dat verlies allerminst, ook al heeft de exploitant zich bij de beplan ting laten adviseren door de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging (KNNV). De golfbaan gaat ook ten koste van cultuurhistorisch erfgoed. Een deel van de havendijk, die de middel eeuwse band van Middelburg met de zee Wim Staat, inwoner van Nieuw- en Sint Joosland, voerde actie tegen het kappen van bomen en het verdwijnen van het fietspad over de oude dijk. Naast de dijk lag de haveningang waardoor de VOC- schepen naar Middelburg voeren. Foto: Jaap Wolterbeek breekt omdat anders bestaande winkels klandizie zouden verliezen. De wijkbewo ners zijn bij gebrek aan openbaar vervoer sterk afhankelijk van de auto. Toch hoor je nieuwe bewoners van Mortiere, vooral die uit de Randstad komen, weinig klagen. Dat Middelburg ooit een open verbinding met zee had en dat sporen in het landschap daar nog op wijzen, boeit de meesten niet. "Verkeerslawaai? Waar heb je het over? Drukte? Welnee. Het is hier heerlijk rustig vergeleken met waar we vandaan komen" markeert, gaat verloren. Het fietspad over de oude dijk, veel gebruikt door de bewo ners van Nieuw- en Sint Joosland, is al afgesloten (ook al moeten bezwaren daar tegen nog behandeld worden). De Plano logiewerkgroep heeft bij de bekendma king van de plannen, meteen aan de bel getrokken. Er werd aan diverse belangen verenigingen steun gevraagd, maar de respons was toen minimaal. 3. In Mortiere staan honderden woningen meer dan aanvankelijk gepland was. Volgens de Planologiewerkgroep zijn bepaalde contouren niet gerespecteerd. Rinus Rijk: "De Provincie heeft de gemeente Middelburg maar wat laten aanrommelen en niet de rug rechtgehou- den." 4. In de nieuwbouwwijk staat geen basisschool. Een nieuwe school zou de school in Nieuw- en Sint Joosland becon curreren. Kinderen moeten nu de drukke Torenweg oversteken om naar school te kunnen. Ook een winkelcentrum ont 12 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 12