De betere kant van Middelburg I. Ruimtelijke kwaliteit Walcheren Jan Moekotte Kun je tegengestelde maatschappelijke belangen in de ruimtelijke ordening harmonieus ver enigen? Vind daar maar eens een voorbeeld van op Walcheren. Dat valt volgens de leden van de Planologiewerkgroep van de ZMF nog niet mee. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 1 "JpP Na wat rek- en strekoefeningen met het begrip planologie, komt de noordwestkant van Middelburg positief uit de bus. De noordwestkant van Middelburg is planologisch heel wat geslaagder dan de zuidoostkant van de stad (zie vorige blad zijde). Voorbeelden De Planologiewerkgroep zet de voorbeel den opnieuw op een rij: 1. Aan de noordwestkant is beduidend minder verkeerslawaai en liggen geen ontsierende, vervuilende of lawaaierige bedrijventerreinen. Kinderen kunnen in hun eigen woonwijk te voet of op de fiets naar school zonder een drukke verkeers weg te hoeven oversteken. 2. Vanuit de noordwestkant is het Nationaal Landschap Walcheren eenvou dig bereikbaar. Je hoeft geen barrières als de snelweg of het Kanaal door Walcheren over. 3. In het noordwesten neemt de natuur toe. Dat komt door de inrichting van tien- 4. Verder heeft de Stichting Het Zeeuwse Landschap tientallen hectares toegevoegd aan de buitenplaats Ter Hooge die voor het publiek toegankelijk is. Ook werd, in het kader van de laatste ruilverkaveling, een strook grond van tien meter breed verworven langs vrijwel de gehele Breeweg. Die strook loopt als een groene corridor door tot aan de bolwerken bin nen de Vest, een geweldig stadspark. Hoewel in de afgelopen jaren de groene longen van Middelburg zijn aangetast, is het groen aan de noordrand versterkt door de aanleg van het Amaliapark. 5. De Laurens Stommesweg en de Laan der Verenigde Naties worden als groene grens gerespecteerd. De mensen aan deze rand van Middelburg hebben uitzicht op de duinen van Valkenisse. (De gemeente Middelburg heeft overigens onlangs, net over die groene grens, grond aangekocht. Gaat Middelburg ook aan deze stadsrand rommelen?) vXviJh jjJ'T tallen hectares blikweides aan de Zandvoortsëweg Hier ontwikkelt zich een vogelboulevard. Het Amaliapark aan de Laan der Verenigde Naties in Middelburg. Foto: Jan Moekotte. 6. Het zicht op het historische centrum van Middelburg is gebleven door bij de aanleg van het Amaliapark wat reliëf aan te brengen. Daardoor valt het zicht op een sporthal, meer een doos dan een architec tonisch hoogstandje, minder op. Waar randstedelingen zich vooral in Mortiere vestigen, prijzen veel autochtonen zich gelukkig aan 'de goede kant' van het Kanaal door Walcheren. Als het te gek wordt aan de verkeerde kant van het kanaal, zullen ze voelen voor de oplossing die Jan Zwemer ooit bedacht. Hij zei over de bunga lowparken die aan de kust uit de grond gestampt werden: "losste- ken en af laten drijven" 13 WANTIJ Oktober'08

Wantij | 2008 | | pagina 13