De 'verloodsing' van het landschap Verrommeling Schouwen-Duiveland Janneke Donkers In het Schouwse landschap zie je steeds meer loodsen. Nieuwbouw moet kunnen, maar dan moet er wel goed nagedacht worden over de vragen: waar, waarom en op welke manier bouwen we? "Nu denkt men nog veel te wei- t nig na over de indeling van het mfS erf, het groengebruik, het toe- 9? passen van Zeeuwse elementen en het inpassen in het landschap. Ook de toekomst komt niet aan bod. Maar het is belangrijk om bij de indeling van een erf gelijk rekening te houden met toekomsti ge uitbreidingen. Op dit moment wordt nog te veel ad hoe gebouwd." Dat zegt Arjan de Hulster van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Hoog "Op de foto zie je de loodsen in een rij achter elkaar staan. Ze vallen daarom op in het landschap. Het bedrijf van de foto heeft uitbreiding gevonden door het gebruik van twee extra loodsen voor opslag van goederen. Deze functie is dus niet gerelateerd aan het agrarische bedrijf. Is dat erg? Op zich niet, maar het gevolg hiervan is dat er twee grote lood sen hoog boven het open Schouwse land schap uitsteken. Een ander gevolg van uitbreiding kan zijn dat provinciale wegen intensiever gebruikt gaan worden door het toenemende vrachtverkeer. De Zeeuwse polderwegen zijn hier niet op ingericht." Regie gemeenten "Nu gaat het nog te vaak fout omdat de gemeente te weinig regie voert op haar beleid. De gemeente stelt geen aanvullen de eisen bij nieuwbouw op bestaande erven kleiner dan 1 hectare. Daardoor verrommelt het landschap. Bij bestaande locaties groter dan 1 hectare worden die aanvullende eisen wel gesteld. Een aan vullende eis is bijvoorbeeld een beplan tingsplan." Stimuleringsregeling Arjan de Hulster doet de suggestie om een regeling te treffen zodat mensen die Foto: Jaap Wolterbeek willen bouwen op het platteland gestimu leerd worden aan de slag te gaan met landschappelijk inpassen, indeling van het erf en gebruik van Zeeuwse elemen ten. "Kortom, er kan best ruimte zijn voor de groei van boerenbedrijven, maar dan wel op een aantal voorwaarden. De boe renbedrijven kunnen als het ware groene eilanden worden in het open landschap." "Er kan veel meer overleg plaats vinden tussen ondernemer, gemeente, adviseur van welstand, provincie en een maatschappelij ke groene partner als de ZMF of SLZ. Om de mogelijkheden te bekijken en te vergelijken. Op deze manier helpen we met zijn allen het prachtige cultuurland schap van Schouwen in stand te houden"# 14 WANTIJ Oktober'08

Wantij | 2008 | | pagina 14