Jescio's uitkijkpost in Veere mrWHSMmnjmmSL Beklim zelf de toren De Grote Kerk van Veere is nog altijd voor het publiek toegankelijk. Wel moet de bezoeker op handen en voeten via een smal houten trapje door een soort duiven hok waarin eieren voor het oprapen lig gen. Onder de duivenkak kun je dan het dak op. Het uitzicht is nog steeds even magistraal als Nescio noteerde. Ook al ligt dan de Veerse haven sinds 1961 voor joker omdat toen het Veerse meer werd afge damd. (Naar Jaap Fischer: Het gat is dicht, de haven ligt voor johoho, voor johoho ho-ker.") Jan Moekotte is lid van de Wantij redactie. Nescio, situeerde zijn "uitvreter" I voor een deel op Walcheren. Die uitvreter is bijna honderd jaar later, nog altijd populair. Niet alleen omdat het een dun boekje is, maar ook omdat het volgens velen "zo gemakkelijk leest". Het is pas gemakkelijk lezen als een schrijver het zichzelf moeilijk maakt, i Dat deed Nescio dus. 1 "Urenlang zaten ze samen op 't dak van t hospitaal en keken over Walcheren, I over de Kreek en 't veergat en den ingang I van den Oosterschelde en de duinen van Schouwen. En daar had je de dikke Jan ook weer, den toren van Zierikzee, nu in 't Noorden. En daar had je Goes en Lange Jan, den toren van Middelburg, de spil I van Walcheren, het hart dier wereld. En 't tij kwam en 't tij ging uit; 't water rees en I viel." Op het dak Ook in Nescio's Natuurdagboek (1946- I 1955) is die uitkijkpost belangrijk. Op 7 I september 1946 neemt Nescio om vijf over tien in Amsterdam de trein. Hij komt om iets over half vier aan in Middelburg en pakt meteen de bus naar Veere. Om half zes zit hij weer op het dak van zijn hospitaal. Bij goed weer heeft hij "Wijd zicht: Schouwensche duinen en Zierikzee, Zandkreek en Noord-Beveland, Goes, Sraskerke, geheel Walcheren, Westerschelde en Zeeuwsch Vlaamsche kust." Oceanisch gevoel Ook Nescio kende al het "oceanische gevoel" dat Dirk Sijmons, rijksadviseur voor het landschap, bekruipt als hij met de trein van de Brabantse Wal komt en dan de Zeeuwse Delta voor zich ziet lig gen (zie Wantij april 2008). Nescio noteert in juni 1952: "Overgestapt in Roosendaal, Zeeland in. Schitterend gezicht op Bergen op Zoom (laag water) en den heelen ietwat hoogen Brabantschen oever, van Tholen tot voor bij Ossendrecht. Het vlas bloeit in Brabant en op Zuid-Beveland." Vanuit de trein (waar nog koffie werd geserveerd) ziet hij: "Het Sloe (laag water), Veere zeer duidelijk en haast eet baar: de molen, het hospitaal, het stad huis, de Kampveersche toren." Jan Moekotte 17 WANTIJ Oktober '08

Wantij | 2008 | | pagina 17