Getijdencentrale in Brouwersdam haalbaar Illustratie: Artist-impression van een getijdencentrale. Bron: DELTA Zeeland is een waterrijke provin cie. Het is mogelijk om met de kracht van de getijden en op het scheidingsvlak van zoet en zout water duurzame energie op te wekken. De afdeling Technologie Innovatie van DELTA onder zoekt de mogelijkheden. Ir. Jan Maas van DELTA houdt van sQ techniek. Vroeger werkte hij aan W het hoogspanningsnet, nu zijn innovatie en duurzame energie zijn dagtaak. Daarbij zet zijn afdeling op twee sporen in: getijdenencrgie en 'blue energy'. Getijdenenergie De enorme hoeveelheden water die elke dag met de getijden heen en weer stro men in het Deltagebied vertegenwoordi gen ook een enorme energie. Hoewel het hoogteverschil tussen eb en vloed in de monding niet zo groot is, is de stroming sterk genoeg om met speciale laag-verval turbines een aanzienlijke hoeveelheid elektriciteit op te wekken. Rijkswaterstaat wil het getij laten terugkeren in het Grevelingenmeer om daar de waterkwali teit te verbeteren. Dat kan door in de Brouwersdam over een lengte van enkele honderden meters een nieuwe waterke ring aan te brengen met doorlaat-openin- gen. In dat kader heeft DELTA door de TU Delft een studie laten uitvoeren naar de haalbaarheid van een getijdencentrale in die openingen. Uit de studie is gebleken dat dit technisch mogelijk is en dat maxi maal 60-70 MW energie opgewekt kan worden, voldoende voor 60.000-70.000 huishoudens. Ter vergelijking: de kern centrale wekt 480 MW elektriciteit op. Continu aanbod "Getijdenenergie geeft een continu aan bod," zegt Maas. "Bij windenergie moet je maar afwachten wanneer en hoe hard het waait. Eb en vloed komen met de regelmaat van de klok. Alleen de richting van de stroming verandert. In Nederland is al ervaring met laag-vervalturbines in onze rivieren. Het verschil met water kracht in de rivieren is dat met eb en vloed de stromingsrichting draait en dat er doodtij is. Dan kan er even geen stroom opgewekt worden." Doorstroomopening Maas is optimistisch: "De techniek voor een getijdencentrale is er en het is econo misch haalbaar. Rijkswaterstaat werkt mee aan een proef op de Brouwersdam Zoet-zout Maas onderzoekt ook een nieuwe tech niek om met water energie op te wekken: 'blue energy'. "Met die techniek wek je die in 2010 uitgevoerd wordt. Dat wordt wel wat friemelen in de bestaande sluis. Verdere studies volgen nog, realisatie kan vanaf 2015." Als grootste obstakel ziet Maas de gewenste doorstroomopening: "We heb ben de halve dam nodig. DELTA hoopt dat de overheid voor een maximale door stroomopening kiest. Om het Grevelin genmeer te verversen, zijn misschien minder meters opening in de dam nodig. Wie gaat de meerdere meters betalen? Als Rijkswaterstaat wil dat wij dat betalen, wordt het een lastig verhaal." 11 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 11