Jan Maas toont een membraam. Op basis van het contact tussen zoet en zout water kan elektriciteit opgewekt worden. Foto: Willem de Weert. elektriciteit op uit de overgang van zout naar zoet water. Er zijn daarbij twee prin cipes: osmose en reverse electro dialyse (RED). Osmose betreft de opbouw van druk als door een membraan watertrans port van zoet naar zout plaatsvindt. Osmose is vooral geschikt als zeer zuiver zoet water beschikbaar is zoals smeltwa ter van gletsjers. Bij RED wek je stroom op bij de ionen-uitwisseling tussen zout en zoet water en dan hoeft de waterkwa liteit niet zo hoog te zijn. DELTA onderzoekt deze laatste techniek samen met KEMA. Voorwaarde voor ver dere ontwikkeling is het vinden of ont wikkelen van goedkope en geschikte membranen. KEMA heeft hier een patent op." Maas ziet 'blue energy' pas in de verdere toekomst interessant worden: rond 2020- 2030. "Voorwaarde is dat er een harde scheiding tussen zoet en zout water aan wezig is. Dit is nu het geval bij het Haringvliet, het Krammer-Volkerak en de waterzuiveringsinstallaties van Bath en Ritthem langs de Westerschelde. Het totale potentieel ligt rond de 100 MW. Maar de plannen om het Haringvliet en Krammer-Volkerak te verzouten, kunnen roet in het eten gooien." Maas ziet meer mogelijkheden in Zeeland. Hij laat een foto zien van een Tocardo, een soort wind molen die op zijn kop in het water hangt en waarvan de draai richting van de wieken omkeer baar is. "Dat zou mooi zijn voor de Oosterscheldekering. Sinds kort is een proef daarmee voor Rijkswaterstaat bespreekbaar" Watt? 12 WANTIJ December'08 Watt (W) is de eenheid van vermogen. 1 Kilowatt (kW) 1000 W. 1 Megawatt (MW) 1.000 kW= 1.000.000 W. 1 Gigawatt (GW) 1.000 MW= 1.000.000 kW.= 1.000.000.000 W. 1 Terawatt (TW)= 1.000 GW= 1.000.000.000.000 W. Over de verhouding van opgewekt vermo gen tot het aantal huishoudens dat daar mee bediend kan worden, verschillen de meningen. Een eigen onderzoek leert dat je kunt zeggen dat 1 Megawatt genoeg is voor 700 huishoudens. Dat komt globaal neer op 1,5 kW per huishouden. In de arti kelen over de getijdenrotor en de getijden- centrale worden andere verhoudingen genoemd. Noot: redactie. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij.

Wantij | 2008 | | pagina 12