Computers met een groene stekker •■ggC (9E f In deze rubriek worden ontwikkelingen gesignaleerd waar de consument zijn voordeel mee kan doen. Daarnaast dragen kantoren en datacentra hun steentje bij. Met V name bij de datacentra stijgt het energieverbruik sterk. Dat is geen wonder als je ziet dat het dataverkeer via internet van 2002 tot 2006 250 maal zo omvang rijk is geworden. Dit artikel gaat over het energieverbruik van de privé-compute- raar. Energielabels Wie bij het kopen van een nieuwe com puter wil letten op energieverbruik, heeft daarbij niet de hulp van het Energielabel, zoals bij wasmachines, koelkasten, en tegenwoordig ook bij huizen. Wel zijn er de labels als Energy Star en het Eco-label. Maar daar moet je wel naar zoeken, meestal zijn ze niet prominent aanwezig, laat staan dat computers er mee worden aangeprezen. Groene Stekker Duidelijker is dit bij de Groene Stekker. Dit energielabel is het resultaat van de samenwerking tussen Natuur Milieu, het WNF, de klimaatcampagne Hier, Milieu Centraal en de elektronicawinkel keten BCC. Computers met het Groene Stekker-label behoren binnen hun catego rie tot de 10 van de apparaten met het laagste energieverbruik. In de winkel wordt aangegeven hoeveel euro het ener gieverbruik van het betreffende apparaat kost, bij een bepaald gebruik. Ondanks sombere verhalen over steeds sneller wor Gerda Spaander Het energieverbruik van de ICT- sector stijgt ieder jaar. Het zit op het ogenblik in Nederland op ruim 7 procent van het totale energieverbruik. Het grootste deel daarvan komt voor rekening van de individuele consument. wordt gebruikt, maar nog wel aanstaat. Het energieverbruik van computers neemt als volgt af: aan, stand-by, slaapstand, slui- merstand, uit. Maar alleen als de stekker eruit is, loopt de meter helemaal niet (door de in- of uitwendige transformator). Kijk eens rond bij energiebeheer (power- management) om te zien hoe de computer zo energiezuinig mogelijk kan werken. En sluit alle apparatuur aan op één stekker doos met aan/uitschakelaar, zodat alles gemakkelijk helemaal uitgezet kan wor den. Ook indirect vraagt het werken op de computer energie. Ooit kostte het down loaden van 1 MB een halve kWu. Dataverkeer werkt al veel efficiënter, maar voor één zoekopdracht op Google gebrui ken de Google-servers nog altijd de ener gie waarop een lamp van 60 watt een uur kan branden. Een screensaver is leuk en verhindert inbranden. Maar het bespaart niets, som mige ingewikkelde screensavers gebruiken zelfs meer energie Draadloos werken kost extra energie. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Energiebesparende tips Koop een computer op maat. Dus voor zover mogelijk zonder snufjes als je die toch niet gebruikt. Wel gaat een snellere computer waarschijnlijk langer mee dan een computer die op het moment van aan koop precies goed is, maar na een paar jaar door alle geïnstalleerde programma's en zwaardere beveiliging te traag is geworden. Veel energieverbruik van thuiscomputers vindt plaats in uren dat het apparaat niet dende computers, die daardoor ook steeds meer energie gaan verbruiken, tonen die bedragen aan dat er toch ook aan ener giebesparing is gewerkt. Een zuinige lap top met een werkgeheugen van 3 GB, blijkt dan bijvoorbeeld net iets minder stroom te gebruiken dan zijn vergelijkba re soortgenoot van vijf jaar geleden met 0,5 GB. Ook zijn er alleen nog maar plat te, energiezuinige beeldschermen te koop. De ontwikkelingen gaan door. Zo verwacht een computerverkoper dat desktops steeds meer op lap tops gaan lijken, en dus veel zui niger worden 13 WANTIJ December'08

Wantij | 2008 | | pagina 13