Zuinig met of zonder slimme energiemeter Rubriek waarin één of meer lezers van Wantij gevraagd wordt hun visie op het thema te geven. Alle inwoners van Nisse die energie van DELTA afnemen hebben sinds kort een 'slimme energiemeter'Deze meter registreert per uur of zelfs per kwartier de afname van gas, water en elektriciteit. Afnemers kunnen inloggen op een beveiligde pagina van de website van het energiebe drijf en hun eigen dagelijks verbrink aflezen. Meer inzicht leidt tot een bewuster en daarmee lager verbruik, zo is de achterliggende gedachte. Nissenaar Charles Tempelman heeft geen slimme meter nodig. Hij gaat al vele jaren zeer bewust met energie om. "Voor ons heeft de slimme energiemeter geen toegevoegde waarde." Nisse is uitgekozen voor een proef met de slimme energiemeter vanwege de over zichtelijke omvang van het dorp en de aanwezigheid van verschillende types elektriciteitshuisjes, zegt Tempelman. "Zo kan DELTA alles mooi uittesten." Op adressen met een slimme energiemeter hoeven de meterstanden niet meer te worden doorgegeven of opgenomen, een groot voordeel voor het energiebedrijf. Uiteindelijk krijgt iedereen zo'n (digitale) meter. Ecoteam Tempelman zat begin jaren negentig in een Ecoteam van Global Action Plan. Met vijf andere milieubewuste inwoners van de gemeente Borsele hield hij gedurende een half jaar wekelijks het eigen gebruik bij van gas, water, elektriciteit, vervoer en hoeveelheid afval. Op maandelijkse bij eenkomsten besprak en vergeleek het zestal de onderlinge gegevens. "Dat was zeer leerzaam. Iedereen had een eigen thema om uit te diepen, waarna je de anderen moest vertellen hoe je op dit gebied kon besparen. Mijn thema was elektriciteit. Ik herinner me nog dat het stroomgebruik ineens behoorlijk daalde nadat we een nieuwe koelkast hadden Lex Kattenwinkel veel mogelijk. Je draait spaarlampen in, neemt groene stroom af, zorgt dat je huis goed geïsoleerd is, gebruikt duurzame bouwmaterialen en energiezuinige appa raten. Waar de technologie ophoudt, ga je in je comfort zitten snijden. Hoe ver ga je daarin? Wat is je ondergrens? Je kunt de thermostaat een graadje lager zetten, maar je wilt ook aangenaam leven. Dan kom je in het grensgebied tussen idealis me en comfort. Iedereen moet daarin voor zichzelf een soort gulden middenweg zoeken." Discussies In het gezin Tempelman doen zich hier over af en toe 'levendige discussies' voor. "Om de warmte binnen te houden, doe ik deuren zoveel mogelijk dicht. Als er nie mand in een kamer is, doe ik de lamp uit. Mijn vrouw vindt dat wel eens overdre- gekocht. Van oude koelkasten is vaak de isolatie beschadigd of het koelsysteem lek. Moderne koelkasten zijn veel beter geïsoleerd en gebruiken veel minder ener gie. Ik noteerde destijds elke dag de meterstand zodat ik het lagere verbruik meteen zag." Zuinig Al jaren is Tempelman bezig met milieu vraagstukken. "Als we een nieuw appa raat kopen, houden we rekening met het energieverbruik en de energie die het gekost heeft om het te maken. Een ener giezuinig apparaat mag best iets duurder zijn. Toen we enkele jaren geleden de kozijnen van het huis moesten vernieu wen, hebben we voor Europees hardhout gekozen: hout van Robinia uit Hongarije. Dat is duurder dan Aziatisch hardhout maar wel duurzaam geproduceerd. Uiteraard hebben we geen vaatwasser of droogtrommel. En we rijden in een zuini ge auto. Onze dochter van veertien vindt zo'n grote SUV ook maar niks: die heeft volgens haar alleen nut voor mensen met een paardentrailer of zo." Idealisme Een zekere dosis idealisme staat volgens Tempelman aan de basis van een energie- bewust leven. "Met technologie is heel 14 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 14