ven, omdat ze toch zó weer in die kamer moet zijn. Als mijn dochter zit te MSN'en en ik roep haar voor het eten, vraag ik altijd of ze de computer uitzet. Als ze dan roept: 'Nee, want ik moet straks weer verder', leg ik uit dat een computer ook stroom verbruikt als je hem een tijdje ongebruikt laat staan. Ik vind dat alle kleine beetjes helpen. In een televisiepro gramma hoorde ik onlangs dat als alle elektrische deurbellen in Europa vanaf nu geen beltransformator zouden hebben, waardoor ze ruststroom gebruiken, er één energiecentrale dicht kan." Naverbranding Ter relativering zegt Tempelman dat alle energiebesparingen van consumenten druppels op een gloeiende plaat zijn bij wat industrie en vliegtuigen aan energie opslurpen. "Als ik vanaf mijn werkplek, ik ben telecommunicatietechnicus bij Defensie in Woensdrecht, een F16 zie opstijgen met de naverbranding aan, vraag ik me wel eens af hoe lang ik met die hoeveelheid brandstof mijn huis zou kunnen verwarmen: heel lang dus. Dat maakt me wel wat bescheiden in mijn idealen." "Maar idealisme is goed. Als je iets wilt stimuleren, moet je eraan meedoen. Je kunt ontwik kelingen sturen met je portemon nee" "Zunigheid voorloper van duurzaamheid" De spreekwoordelijke 'Zeeuwse zunigheid' is volgens Charles Tempelman een voorlo per van het hedendaagse begrip duur zaamheid. "Die zunigheid is geen vrekkig heid, maar een instelling om niets bruikbaars weg te doen. Eten weggooien doe je niet en van gebruikt bouwmateriaal kun je nog een beste schuur bouwen. Dat is de Zeeuwse volksaard en daarom past duurzaamheid zo goed in Zeeland." Lex Kattenwinkel is medewerker van de Wantijredactie Charles Tempelman heeft de slimme energiemeter in huis. Foto 's: Lex Kattenwinkel. Vliegvakantie In alles weegt het gezin Tempelman de effecten voor het milieu, maar dat wil niet zeggen dat elke keuze altijd de meest milieuvriendelijke is. "Elk jaar een vliegva kantie zou ik niet willen, maar als je wilt kennismaken met andere culturen ontkom je er niet aan. Ik heb vroeger bij de koop vaardij gevaren en ben overal in de wereld geweest. Daar word je een rijker mens van en dat wil ik onze dochter niet onthouden. Zij moet ook eens in Afrika zijn geweest. Daarom maken we af en toe bewust een keuze die het milieu zwaar belast, zoals een vliegvakantie." 15 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 15