voetafdruk van "Ik wil graag leuke dingen doen Pascal de Klerk, directeur van DELTA Comfort Gerda Spaander Pascal de Klerk nam, met de andere leden van het aanmoedigingscomité, de trapfiets bij de Zeeuwse start van het nationale Klimaatstraatfeest. Is de rest van zijn leef stijl ook zo duurzaam? We meten zijn voet afdruk. Vakanties •g De Klerk scoort met 6 ha. boven het gemiddelde, dus het m Mantwoord luidt "nee". Dat komt Wrmr niet door eten en drinken: "Ik vind het niet nodig om altijd vlees te eten." Ook zijn koopgedrag is niet buiten sporig: "Ik let op kwaliteit. Wat ik koop mag best duur zijn, als het maar lang meegaat, want ik houd helemaal niet van vervangen. We proberen een goede bestemming te vinden voor wat we niet meer gebruiken, zoals de oude kinderkle- ren. Onze nieuwe wasmachine heeft natuurlijk een A-label voor energiever bruik." Maar de vakanties scoren hoog: jaarlijks een vliegvakantie in of buiten Europa, op zoek naar cultuur en warmte, en nog een paar weekenden tussendoor. Ook het woon-werkverkeer Roosendaal - Middelburg levert punten op. Dat zou minder worden als Pascal de Klerk op elektriciteit kon rijden: zuiniger en scho ner. Hij ziet het er in de toekomst zeker van komen. Energieverbruik Bij DELTA Comfort, de consumententak van DELTA, zijn energiebesparing en duurzame energie heel belangrijk. Toch is het energieverbruik in huize De Klerk aan de hoge kant, ondanks de nieuwe HR- ketel, spaarlampen en de was die buiten droogt als het kan. Verder staat de cv boven meestal uit en wordt de kinderen geleerd om geen energie en water te ver spillen. Misschien een interessant huis houden voor de DELTA-energieadviseur? Wel maakt de afname van groene stroom een deel van het hoge energieverbruik goed. Er zullen ook nog wel eens zonne panelen op het dak komen. "De toekomst is aan de zon en aan gedecentraliseerde energie-opwekking," zegt Pascal de Klerk, "maar er moeten nog wel schone technie ken worden ontwikkeld om zonne-ener- gie op te slaan." Denkt hij dat klimaatneutraal wonen mogelijk is? "In nieuwe woningen kan dat zeker, in bestaande bouw is het een kwestie van isoleren en besparen. Ook dat rekent DELTA tot haar taken." Hoge kant Wat vindt De Klerk van zijn score? "Ik had wel verwacht dat die aan de hoge kant zou zijn. Ik ben in vergelijking met mijn omgeving redelijk bewust bezig, maar toch blijkbaar een echte consument. Ik wil graag leuke dingen doen." Pascal de Klerk is directeur van DELTA Comfort Service BV. Het bedrijf verhuurt, verkoopt en onderhoudt warmwaterappara- tuur en centrale verwarmingske tels. In meer dan een kwart van de woningen in Zeeland is een toestel van deze firma aanwezig Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,5 ha Gemiddelde Nederlander 4,7 ha Gemiddelde wereldburger 2,3 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,7 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 19 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 19