De comeback van kernenergie Nieuwe energie We leven in een overgangstijdperk. Met een duur woord: transitie. Oude dingen verdwijnen, nieuwe komen ervoor in de plaats. Dat geldt ook voor energie. Het einde van de fossiele brandstoffen komt in zicht. Duurzame bronnen moeten de energievoorziening overnemen. Wantij onderzoekt welke nieuwe energiebronnen zich in Zeeland aandienen. Tjeu van Mierlo De aandacht voor kernenergie groeit. Een onaangename verrassing voor iedereen die zich ruim twintig jaar geleden met succes verzette tegen de bouw van nieuwe kerncentrales. Wie dacht dat het draagvlak voor kern energie in Nederland voorgoed ver dwenen was, komt bedrogen uit. Kernenergie is bezig met een comeback. Dat komt vooral omdat de voorstanders bena- V drukken dat kernenergie geen bijdrage levert aan het klimaatprobleem. Deze vorm van energieopwekking zou geen CO? produceren. Toch pakt een nieuwe beoordeling van de argumenten voor en tegen kernenergie voor de milieu federatie nog steeds negatief uit. Nieuwe kerncentrales Het Zeeuwse nutsbedrijf DELTA koket teerde altijd al met kernenergie en speelt nu handig in op de veranderde omstan digheden. Met veel aplomb heeft het bedrijf zijn plannen bekend gemaakt om één of meerdere kerncentrales in het Sloegebied te bouwen. Het bedrijf trekt hiermee een wel erg grote broek aan, maar strategisch is het slim gespeeld. De voorstanders van kernenergie wijzen vooral op de technologische innovaties en de onafhankelijkheid van de olieproduce rende landen. Ook het CO?-argument geeft de voorstanders de wind in de zei len. Ze zetten de hoogwaardige werkgele genheid en de bijdrage aan de klimaat doelstellingen prominent in de etalage. Deze, deels nieuwe, argumenten dwingen de ZMF kritisch te kijken naar haar standpunt uit de jaren tachtig. De ZMF was sindsdien mordicus legen kernener BEW. EX, Het tijdperk van de kernenergie ligt nog niet achter ons. Foto: Jaap Wolterbeek. gie. Als we anno 2008 de rekening van oude en nieuwe visies opmaken, slaat de balans voor kernenergie nog steeds nega tief door. De argumenten op een rijtje: Kernafval Het grote probleem van het kernafval is nog steeds niet opgelost. Het afval moet duizenden jaren veilig worden opgebor gen, geïsoleerd van mens en milieu. Regelmatig doen voorstanders van kern energie het voorkomen dat de ultieme techniek om de gevarenperiode van radio actieve stoffen te verkorten, al bestaat. Maar dat is niet het geval. Pogingen om de stralingsduur te halveren, zijn tot nu toe alleen in theoretische modellen gelukt. Of deze modellen in de praktijk standhouden, is nog uiterst onzeker. Als het al lukt, komt de techniek niet vóór 2040 op industriële schaal beschikbaar. Wel is zeker, dat het een heel dure tech niek wordt, waarvoor alle bestaande kerncentrales door nieuwere types ver vangen moeten worden. Voor afval uit de huidige kerncentrales is de techniek niet toepasbaar. De voorstanders benadrukken ook dat de hoeveelheid kernafval beperkt is. Maar het gaat niet alleen om het volume, maar 3 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 3