ook om het gevaar van een kleine hoe veelheid radioactiviteit. Kernafval kan bij voorbeeld gebruikt worden om er kernwa pens van te maken. CC>2-argument Kernenergie is niet CC^-vrij. Over de uit stoot van CO2 door kerncentrales zijn uit eenlopende studies gedaan. Vaak wordt 'vergeten' dat er bij de winning en bewer king van uraniumerts ook CO2 vrijkomt. Nu worden nog de rijkere ertslagen gewonnen. Maar als vanwege de bouw van vele nieuwe kerncentrales het urani- umarme erts moet worden gedolven, blijft de CO^-winst erg beperkt. Aannemelijk is dat bij het opwerken van het steeds schaarser wordende uranium, ongeveer 1/3 aan CO2 wordt uitgestoten van wat een gascentrale direct uitstoot. Stroomkosten Pleitbezorgers van kernenergie stellen dat de stroom uit kerncentrales goedkoper zou zijn. Onderzoekscentrum ECN heeft onlangs een kostenstudie gemaakt. Als de bouw van een kerncentrale 3,2 miljard euro kost, dan klopt dat. Maar zijn de kosten van zo'n centrale hoger dan 4,8 miljard, dan is de atoomstroom even duur of duurder dan stroom uit gas en kolen. Deze prijs is reëler dan de eerder genoem de 3,2 miljard. De kosten van een nieuwe kerncentrale in Finland gaan richting 5 miljard. En in Frankrijk rekent men al met prijzen tot 6,1 miljard. Atoomstroom is echt niet goedkoper. Brug Kernenergie is niet duurzaam. De voor raad uranium raakt ooit op en het afval probleem wordt op de komende genera ties afgewenteld. Ook DELTA vond tot voor kort kernenergie niet duurzaam. Zo stond er een aantal jaren geleden op tas jes van de Kerncentrale Borssele nog de tekst: "Kernenergie, brug naar duurzaam heid". Dat wil zeggen dat volgens DELTA kernenergie kan worden ingezet in de overgangsperiode naar duurzaam. Dat heeft echter weinig zin. Een nieuwe kern centrale staat er op zijn vroegst begin 2020. Het streven van de regering is dat we in 2050 overgeschakeld zijn naar een duurzame energiehuishouding met forse besparingen en opwekking met duurzame bronnen als wind, zon en water. Nu voor kernenergie kiezen, verdringt of vertraagt in elk geval de overstap naar een duurza me energiehuishouding. (Over besparing gesproken: als we 9% minder gas exporte ren of als we jaarlijks fors op energie gaan besparen, is een nieuwe kerncentra le overbodig.) Voor de ZMF dienen niet-duurzame ener gievormen, zoals kernenergie, in een overgangsperiode te worden uitgesloten zolang de nadelen niet zijn opgelost. Tussentijds zijn gascentrales en het ver gassen van kolen met CO^-opslag, betere alternatieven. Flexibel Op 2 oktober j.l. verscheen het Rapport van het Regieorgaan voor Energie transitie. Dat is een club denkers die het kabinet ondersteunt bij zijn streven naar een duurzame energiehuishouding. Zij stellen het volgende: "Als het kabinet zijn doelstelling op het gebied van duurzame energie wil waarmaken, dan is het aan te raden nu de weg vrij te maken voor een flexibel elektriciteitssysteem op basis van gasgestookte elektriciteitscentrales." "Kolen- en kerncentrales passen ons alle twee niet," stelt Harry Droog van dit Regieorgaan. Duurzame stroom van wind en zon wis selt per dag, daar moet de energievoorzie ning flexibel op inspelen. Met de groei van windenergie bijvoorbeeld ontstaat meer behoefte aan flexibel productiever mogen en minder aan basisvermogen, zoals door een kerncentrale wordt gele verd. Zulke centrales produceren energie in zowel dal- als piekuren. Kolen- en kerncentrales kunnen niet snel teruggere- geld worden, als er duurzame energie wordt opgewekt. Als we echt werk maken van de omschakeling naar een duurzame energiehuishouding, is kernener gie nooit meer nodig Voor meer informatie: www.tegenstroom.nl www.greenpeace.nl www.zmf.nl Tjeu van Mierlo is directeur van de Zeeuwse Milieufederatie. 4 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 4