Tik van de molen Jan Moekotte "De kavel had de vorm van een taartpunt. Niemand wilde daar bouwen. Ik zag er wel wat in.Isaac Bebelaar ontwierp zijn eigen energiezuinige huis. Hij woont er inmiddels zo 'n 12 jaar. Terivijl de overheid probeert met een bombardement aart educatieve spot jes de gemiddelde Nederlander over te halen milieu bewuster te gaan leven, had en heeft Isaac die over. heid niet nodig. Toch heeft ook hij er mee te maken. Foto's: Jan Moekotte. Sterker nog, als pionier krijgt hij maar moeizaam groen licht van diezelfde overheid om zijn ideeën uit te voeren. Voordat de gemid delde consument eindelijk de gloeilamp verving door de spaarlamp, had Isaac al jaren in zijn hoofd dat elektriciteit en warm water moesten komen van zonne cellen en zonnepanelen. Ook wilde hij bouwen met materiaal dat opnieuw te gebruiken en milieuvriendelijk is. In zijn huis vind je daarom geen lood, zink en pvc-buizen. Isaac: Nee, pvc wilde ik niet vanwege dat chloor." Bij de bouw van de andere vrijstaande huizen in zijn wijk werd gemiddeld zo'n 25 kuub afval afgevoerd. Bij hem was dat 'maar' 5 kuub. Isaac: Ik denk ook dat mijn huis qua bouwkosten wel zo'n beetje het goed koopst is geweest in deze wijk, terwijl ik juist niet op de kwaliteit van het bouw materiaal bespaard heb. Ik betaal volgens mij ook al jarenlang in de buurt veruit het minst aan gas, water en licht." Zijn maandelijkse voorschot aan DELTA bedraagt 55,- (een gemiddeld huishou den betaalt 200,-per maand). Besparende adviezen Zijn top drie aan besparende adviezen: 1"Als je aarzelt tussen nieuwbouw of een bestaand huis verbeteren, kies dan voor nieuwbouw. Bespaar daarbij niet op isolatiemateriaal en ook niet op aanleg-' kosten. Isoleer nog veel beter dan de overheid momenteel voorschrijft (huidige norm Rc 4,5). Juist wanneer je nieuw bouwt, is de aanleg relatief goedkoop. Bij het aanpassen van bestaande huizen ben je altijd duurder uit." 2. Verwarmen met een gasgestookte cv- ketel vergt een watertemperatuur van >70°C. Werk je met een laag tempera- tuursysteem voor vloer- en wandverwar- ming, dan is de watertemperatuur tussen de 20 en 35° C. Wat je niet hoeft op te warmen, kost ook geen aardgas! 3. "Begin pas aan windenergie wanneer je alle mogelijkheden van zonne-energie (warm water en elektriciteit) en aard warmte hebt benut. Want die bronnen zijn nu nog vele malen rendabeler dan windenergie. Uit oogpunt van rentabili teit ben ik hier met mijn windturbine eigenlijk dom bezig. Alleen om de kosten van de bouwvergunning terug te verdie nen, moet het toestel vier jaar draaien. Ja, toestel, dat is een bruikbaar woord. In mijn tuin staat beslist geen windmo len. Een molen heeft wieken, en wieken maken lawaai. In mijn tuin staat een kleine windturbine, de zogenoemde 'Energy Ball'. De diameter is zo'n ander halve meter en het ding is vrijwel geruis loos. Windvaan De omwonenden maakten bezwaar tegen de artistieke bolvormige 'windvaan' zoals de producent de turbine noemt. De bezwaren werden overigens ongegrond verklaard omdat het volgens de wel standscommissie ging om een "uiterst bescheiden verschijningsvorm". De stroom die het toestel levert wordt, via een omvormer, geschikt gemaakt voor levering aan het net. Je steekt de stekker van de omvormer (niet veel groter dan een medicijnkastje) in het dichtstbijzijnde stopcontact en je kunt je eigen opgewek te elektriciteit meteen gebruiken. Staat er thuis geen apparaat aan, dan laat de tur bine de elektriciteitsmeter terugdraaien. Aardwarmte Isaac: "De behoefte om met zo'n windtur bine extra elektriciteit op te wekken ont stond toen ik de gasgestookte cv-ketel het huis uit deed. Ik was overgestapt op een aardwarmte toestel (zie volgende artikel in Wantij). Daarbij heb je geen aardgas meer nodig, maar wel flink wat elektrici teit. Terwijl ik daarvoor altijd aan het net had kunnen terugleveren, kwam ik nu ineens stroom te kort. Dat tekort wilde ik compenseren met de Energy Ball. In het bestemmingsplan was door een gelukkige samenloop van omstandigheden, expliciet opgenomen dat kleine windturbines wer- 6 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 6