Het kan ook anders: in plaats van legeskosten te rekenen, subsi dieert de gemeente Amsterdam de Energy Ball met 2.575 euro per windturbine per woning. Een Energy Ball kost ca. 2.900 euro Voor meer informatie: www.homeenergy.nl Urban wind turbines. Leidraad voor klei ne windturbines in de bebouwde omge ving. Ir. Jadranka Cace, RenCom. Drs. Emil ter Horst, HoriSun www.nieuwamsterdamsklimaat.nl Vraagbaak Door het jarenlang verzamelen van kennis over milieuvriendelijke technieken, en het experimenteren daarmee, is Isaac Bebelaar een vraagbaak geworden voor buren en bekenden. Het milieu-educatief centrum wilde graag zijn huis opnemen in een edu catieve tocht, maar Isaac Bebelaar is niet zo happig op publiciteit. Hij wil daarom, heel gedecideerd, niet op de foto. Wel wil hij anderen laten meeprofiteren van het leergeld dat hij als pionier betaald heeft. Hij heeft daarvoor zijn ervaringen en tips opgeschreven. Interesse? Stuur dan een mail naar: i.bebelaar@kpnplanet.nl. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. Legeskosten Voor een windmolen in de achtertuin, aan de gevel of op het dak is in veel gemeentes een bouwvergunning vereist. Bij het verlenen van de vergunning wordt o.a. gekeken naar geluid, veiligheid, omgeving en mogelijke gevolgen voor de flora en fauna. De PZC heeft onlangs eens rondgebeld met de vraag wat zo'n ver gunning nou kost: Die blijkt sterk afhan kelijk van de prijs van de windmolen. Sluis rekent zo'n 1300 euro, Middelburg tussen de 550 en 1200 euro, Goes 1100 tot 2100 euro, Schouwen-Duiveland tus sen de 880 en 1400 euro. Isaac Bebelaar was 416,05 euro kwijt aan leges. den toegestaan. Het geheel mocht jam mer genoeg niet hoger zijn dan 8 meter, terwijl je met 10 of 12 meter heel wat meer rendement haalt." 7 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 7