Algen nieuwe Zeeuwse energiebron »f T <4 l* -z, Janneke Donkers Biomassa klinkt zo lekker groen en duurzaam. Wat is biomassa eigenlijkIs biomassa echt zo duurzaam als eerst gedacht werdHoe zit het nu met die gene raties? Wat zijn de mogelijkheden in Zeeland? f Biomassa staat in het brandpunt van de belangstelling. Deze ener- giebron kan ons niet alleen hel- pen het klimaatprobleem op te lossen en duurzame energiehuishouding dichterbij te brengen, maar het kan ons ook onafhankelijker maken van instabiele olielanden. Wat is biomassa? Biomassa is een verzamelnaam voor aller lei soorten organisch materiaal, bijvoor beeld hout, gras, algen, groen tuinafval, slib, riet, maaisel. Maar ook dierlijk mate riaal, zoals mest, diermeel en slachtafval worden tot biomassa gerekend. Biomassa is van groot belang voor de ontwikkeling van duurzame energie. Windturbines, zonnepanelen en waterkracht kunnen in Nederland op dit moment nog maar een beperkte bijdrage leveren. De investering in biomassa is dan ook noodzakelijk om meer 'groene stroom' op te wekken. Duurzaam? Is biomassa wel duurzaam? Dat ligt er maar net aan. Op dit moment is er een aantal generaties biomassa met voor- en nadelen. De generaties op een rijtje: 0*^ -V 'f - -"«v i -■4 4 Eerste generatie De eerste generatie biomassa is niet duur zaam omdat zij concurrentie vormt met het toch al schaarser wordende voedsel. Bij palmolie als biomassa levert dit hele maal grote nadelen op: denk aan de oer bossen die in Indonesië plaats moeten maken voor grootschalige plantages. Tweede generatie De tweede generatie biomassa is nog volop in ontwikkeling en al een stuk duurzamer dan de eerste generatie. Er is al een aantal geslaagde projecten, maar de tweede generatie heeft nog geen echte plek gevonden in de maatschappij. De tweede generatie is geschikt om energie op te wekken en om transportbrandstof fen te produceren: een schoon alternatief voor de huidige benzine of diesel. Een groot voordeel van de tweede generatie is dat zij niet concurreert met voedsel en niet leidt tot kap van oerbossen. Derde generatie Er wordt al gesproken over een derde generatie. Deze generatie is nog niet zo bekend en zit nog in de experimenteerfa se. Deze generatie kenmerkt zich door een veel hoger aandeel olie in de gebruik te plantendelen, algen bijvoorbeeld, waar door er meer energie uit gehaald kan worden. Deze generatie zorgt voor een aanzienlijke vermindering van het ruim tegebruik. De eërste en tweede generatie worden gekweekt op grote stukken grond als akkers, velden of plantages (denk aan Algen zijn in de toekomst mogelijk een bron van energie. Foto: Jaap Wolterbeek. tarwe, hout of palmbomen), die kostbare ruimte in beslag nemen. De derde genera tie kan in laboratoria gekweekt worden, maar ook buiten, in de Zeeuwse Deltawateren bijvoorbeeld. Zeeland In Zeeland kan men direct aan de slag gaan met de tweede generatie biomassa en in de toekomst met de derde genera tie. Zo kan de jaarlijkse hoeveelheid riet, maaisel en hout uit de Zeeuwse natte natuur, die bij het beheer van de water wegen en natuurgebieden vrijkomt, gebruikt worden om tot biomassa ver werkt te worden. De Zeeuwse Delta is een natuur lijke fabriek voor zoutminnende gewassen. We kunnen ons hier richten op de teelt van algen, wie ren, grassen en andere zilte gewassen geschikt voor energie en transportbrandstoffen. Dat het mogelijk is, werd in Nieuw- Zeeland al bewezen. Daar is de eerste fabriek voor biodiesel uit algen onlangs geopend Janneke Donkers is Communicatie Coördinator bij de ZMF Eerste generatie: biomassa geproduceerd uit voedselgewas sen zoals maïs, tarwe, suikerbieten, kool zaad en soja. Tweede generatie: biobrandstoffen geproduceerd uit: - Afval zoals stro, maïskolven, houtpal lets, zemelen. - Niet-voedselgewassen zoals gras, riet, bomen, algen. Derde generatie: biomassa die door speciaal geprepareerde organismen wordt voortgebracht, zoals algen die voor 30% uit olie bestaan. 9 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 9