Westerschelde levert witte steenkool Illustratie: Econcern Willem de Weert De beweging van het getij en van de golven zijn een onuitputtelijke bron van energie. In de gemeente Borsele komt bij de steiger van Total een proef met een getijden- rotor in de Westerschelde: witte steenkool. Marcel Aanen, beleidsme- m dewerker energie/duurzame m Êfm ontwikkeling van de sb gemeente Borsele, is enthousiast over de proef: "Getijdenstromingen en golven leveren wereldwijd een enorm, tot op heden ongebruikt potentieel. Op termijn kunnen ze een belangrijke bijdrage leveren aan duurzame energievoorziening." Rijp voor de markt Een consortium van Nederlandse organi saties waaronder de ZMF, gaat een proef doen met een zogenaamde 'getijdenrotor' in de Westerschelde. Deze getijdenrotor zet zowel getijdenstromingen als golven om in energie. In de afgelopen tien jaar is het principe van de getijdenrotor uitge breid getest. Dit is gebeurd onder gecon troleerde omstandigheden in diverse test bassins en in zee. De resultaten geven, volgens Peter Scheijgrond van het bedrijf Econcern dat het projectmanagement doet, voldoende vertrouwen in een systeem dat rijp voor de markt is. "Met de rotor kunnen straks op grote schaal parken worden gebouwd, zowel voor de kust van Nederland als daarbuiten. De eerstvolgende stap is om een proefinstallatie van de getijdenturbi- ne te realiseren aan de Zeeuwse kust bij de steiger van Total in de Sloehaven." Doelstellingen Bij dit project behoren volgens Aanen en Scheijgrond drie belangrijke doelstellin gen: "Op de eerste plaats willen we aan tonen dat het mogelijk is om energie uit golven en getijdenstromingen op te wek- The tidal variation at this location is 5m! ^^V255B|19V1 Both tidal flows and waves drive the rotor with speeds up to 2 m/s The rotor has a vertical shaft with three sets of blades and a swept area of 25m1 The relatively low rotational speed poses no threat to sea life ken en dat economisch te leveren aan het elektriciteitsnet. Verder willen we erva ring opdoen in de realisatie en installatie van een getijden- en golfrotor vlakbij de kust, vandaar bij de steiger in de Westerschelde. Op de derde plaats willen we elkaar inspireren en van elkaar leren. We willen de kennis van de techniek delen, mogelijke markten verkennen en ontdekken welke partners in aanmerking komen voor een proef op open zee." Honderd huishoudens De opwekking van de energie vindt plaats door het gebruik van zowel de stroming als de golven. De installatie is vijf bij vijf meter groot. De getijdencentrale kan, vol gens Aanen, maximaal 30 kW opwekken. "Dat is genoeg om zo'n honderd huishou dens van groene stroom te voorzien. De geleverde stroom zal door Greenlab en Zeeuwind worden verkocht in Zeeland. In totaal zou er in Nederland in potentie ongeveer 1 TWh. energie winbaar zijn. In het kort kun je stellen dat er meer dan voldoende duurzame energie beschikbaar is om aan onze vraag te voldoen. Theoretisch ligt de energiebehoefte wereldwijd rond de 16 TWh. Ook hierin kunnen duurzame energiebronnen voor zien. In de toekomst zullen we hoogst waarschijnlijk een hele veelzijdige invul ling van deze behoefte zien. Dat is in ieder geval een streven gezien het feit dat je dat veel onafhankelijker maakt." C-Energy. Het project kreeg de naam C-Energy. Aangezien he om een demonstratieproject gaat, is subsidie onmisbaar. Het ministerie van Economische Zaken heeft in april een subsidie van circa 280.000 toe gezegd. Inmiddels zijn de vergunningen aange vraagd. Vervolgens zijn alle ontwerp- en ingenieurs werkzaamheden uitgevoerd. Op dit moment wordt de hele installatie gebouwd en vindt de installatie van het platform plaats. Naar verwachting wordt het project begin 2009 opgeleverd. De testperiode zal minimaal een jaar duren. De ZMF is één van de partners in het project. ZMF-directeur Tjeu van Mierlo ziet kansen voor de Zeeuwse economie en voor duur zame energie. "Bij dit project is een groot aantal Zeeuwse instan ties betrokken. Zij zijn de pio niers in Nederland en zullen ook in toekomstige energieprojecten mogelijk een rol gaan spelen" Voor meer informatie: Op www.c-energy.nl zijn alle ontwikkelin gen te volgen. Op www.poseidonenergy.com staat infor matie over opwekking van duurzame ener gie op zee. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 10 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 10