Haal warmte uit de grond Gerda Spaander Terug naar de bodem. Er is één maar: al is bodemwarmte ook hier bruikbaar, de Zeeuwse bodem is niet optimaal geschikt als er veel klei in zit. Dan is het moeilijker om aan een watervoe rende laag te komen, die je nodig hebt voor een open systeem. In klei wordt warmte slechter geleid dan in zand Warmte uit de diepte De exploitatie van aardwarmte in de die pere lagen is een stuk ingewikkelder. De diepe bodem wordt per 10 meter 0,1° C warmer. Er zijn flinke investeringen nodig om die warmte te gebruiken. Op het ogen blik gebeurt dat al wel in Heerlen, waar gebruik gemaakt wordt van oude mijn schachten. In het Westland wordt er ook aan gewerkt, omdat de warmere bodemla gen daar relatief hoog liggen. In Zeeland zal aardwarmte uit de diepte voorlopig wel toekomstmuziek blijven. Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. De aardkorst is naar menselijke maatstaven onuitputtelijke bron van warmte. De warmte van de bovenste bodem wordt op peil gehouden de zon en is relatief gemakkelijk te gebruiken. Robert de Bourgraaf van het r bedrijf Ingenieurs Alliantie, adviseert al elf jaar over duurza me klimaatinstallaties en gebou wen. Hij zegt dat bodemwarmte op twee manieren wordt toegepast: "Bij grote gebouwen wordt-water tot 200 meter diep opgepompt. Dit water geeft zijn warmte af door middel van een warmtepomp, of het neemt juist warmte op, afhankelijk van de behoefte. Airconditioning is dan overbodig. Bij zo'n groot systeem wordt geëist dat de warmte-opname/afgifte per jaar in balans is. In Zeeland worden steeds meer grote gebouwen neergezet waarbij zowel de verwarming als de koe ling door middel van bodemwarmte wor den geregeld. Dat geldt voor het stads kantoor in Goes, het Waterschap Zeeuwse Eilanden en zelfs het eeuwenoude Zeeuws Museum, beide in Middelburg. Vloerverwarming Daarnaast kan bodemwarmte ook op klei nere schaal worden toegepast. Bij wonin gen wordt meestal gewerkt met een gesloten systeem. In slangen in de bodem circuleert water, dat warmte overneemt van de omgeving. Vervolgens zorgt de warmtepomp ervoor dat deze warmte wordt overgedragen aan het vloerverwar mingssysteem in de woning. Een bijko mend voordeel is de mogelijkheid om in de zomer het huis een paar graden af te koelen. Er zijn nu in Zeeland enkele tien tallen woningen die hun warmte uit de bodem betrekken, bijvoorbeeld het huis van Isaac Bebelaar (zie vorig artikel). Ook verschillende bestaande en toekomstige nieuwbouwwijken hebben of krijgen dit systeem. 200 rendement Robert de Bourgraaf ziet perspectief in bodemwarmte als duurzame energiebron. Machines om gaten te boren voor de buizen die de bodem ingaan. Foto: Marcel Otte Hij rekent voor dat één deel stroom 4 tot 6 delen warmte levert. Omdat een warm tepomp op elektriciteit werkt en een cv- ketel grotendeels op gas, kan het uitein delijke 'rendement' op zo'n 200 uitko men. Dat is heel wat meer dan de maxi male 95% van een HR-ketel. Als de stroom dan ook nog eens duurzaam opge wekt wordt, heb je een klimaatneutraal verwarmd huis. De investering, die kan variëren van 2.500 tot 18.000 euro is bin nen afzienbare tijd terug te verdienen, ook al omdat VROM subsidie geeft op warmtepompen in bestaande woning bouw. De Bourgraaf denkt er er het zijne van: "Waarom die drukte over terugver dienen? Denken we daar ook aan bij de aanschaf van een auto of een dure keu ken? Of bij een vakantie? De urgentie om minder afhankelijk te worden van de fos siele energie van dubieuze staten is hoog! Duurzame energie kan volop geoogst wor den. In Duitsland, Denemarken en Spanje is dat besef groter en wordt al bijna 20% van de energiebehoefte gedekt uit echt duurzame bronnen. Hun economie vaart er wel bij! Het is jammer maar waar: de Nederlandse overheid grijpt de kansen onvoldoende aan." Installatie voor aardwarmte in huis. Foto: Jaap Wolterbeek. 8 WANTIJ December '08

Wantij | 2008 | | pagina 8