Kantonnier Jan van Driel helpt glasaal over de zeedijk. Foto: Jan Moekotte. Resultaten glasaal 1996 1997 1998 1999 2000 2001 14.750 17.028 24.067 16.685 9.071 1.950 DDT Dat bepaalde giffen lang in de bodem blijven en maar heel langzaam afbreken en uitspoelen, wordt geïllustreerd door het insecticide DDT. Dat middel is al in 1973 in Nederland verboden, maar wordt, volgens publicaties op internet, in de Derde Wereld nog volop gebruikt. En het wordt echt niet alleen aangetroffen in het vet van pinguïns op Antarctica. Klippel: "In de sloot die, laten we zeggen in 2001, voor het laatst uitgebaggerd werd en waarin we toen DDT aantroffen, in diezelfde sloot zullen we ook in 2009 weer DDT aantreffen. Die concentraties zijn overigens intussen niet meer van dien aard dat de bagger als sterk veront reinigd moet worden afgevoerd." Wat een verschil met dertig jaar geleden! Het waterschap heeft nu hydrobiologen in dienst die onderzoek doen naar diver siteit van de flora en fauna in het opper vlaktewater. Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het gebruik van chemi sche onkruidbestrijdingsmiddelen sinds 2005 afgezworen en is daarmee van boos doener het braafste jongetje van de klas geworden. Toch is op www.milieuennatuur- compendium.nl becijferd dat de Nederlandse overheid in 2005 ruim zes procent meer chemische bestrijdingsmiddelen gebruikte dan in 1995. Klippel is daar hel der over: "Dat kan toch niet. Als overheid moet je juist het goede voorbeeld geven!" Glasaal Foto: Jan van Driel Waterschap legt aalgoten aan Wouter Quist is waterecoloog bij het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Hij legt uit dat het waterschap om veiligheidsredenen oude suatiesluizen weg moest halen. Deze sluizen zaten in de zeedijken. Ze hielden bij vloed het zoute water tegen, maar lie ten bij eb het zoete polderwater uitstro men. Dat zoete water lokte glasaal die in het binnenwater wil opgroeien. Een zee dijk zonder sluizen is een voor glasaal niet te nemen hindernis. Quist: Nu pompen we tussen maart en juni zoet water over de dijk naar zee. Het zoete water stroomt door een bak die bekleed is met een ruwe kokosmat. Zo'n met kokos beklede aalgoot biedt de glasaal voldoende houvast om de zeedijk over te kronkelen." Quist vertelt dat het waterschap nog meer doet: "Door de aanleg van vispassages bij gemalen en stuwen proberen we de stand te verbeteren. Verder dunnen we de kar perstand hier en daar uit om de helderheid van het water te verbeteren. Karpers woe len namelijk de bodem om. Waterplanten profiteren van die helderheid." Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie 10 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 10