*£\T J antieke Donkers Deze keer in De lezer spreektblijven we dicht bij huis: in het Ravelijn. Dat is het gebouw waar de ZMF samen met een aantal andere Zeeuwse groene organisaties is gehuisvest. In dit groene huis zitten vele trouwe Wantijlezers. Wantij vroeg hun: 'Wat heb jij eigenlijk met water?'. Water heeft voor iederee een andere betekeni Foto: Jaap Wolterbeeï Fransje Meijer, projectmedewer ker IVN consulentschap Zeeland: "Ik ben opgegroeid in het veenweideland- schap van Zuid-Holland. Daarom mis ik in Zeeland het water in de sloten en de grote plassen. Al heeft het zoute water wel mijn hart gestolen. Het getij zorgt voor een voortdurend veranderend land schap, dat is genieten. In mijn werk voor het IVN houd ik mij dagelijks bezig met het onderwerp water, vooral zout en brak water. In het Nationaal Park Oosterschel- de bijvoorbeeld, daar komt het water echt tot leven; een wonderlijke onderwaterwe reld, waar we gelukkig steeds meer van te zien krijgen." Ron Martens, beleidsmedewerker COS Zeeland (Centrum Internationale Samenwerking): "Water is in ons dagelijks leven onmis baar. 's Ochtends vroeg de douche, de thee, de koffie, het doorspoelen van het toilet, water om te koken, af te wassen tot 's avonds laat weer tandenpoetsen. De hele dag door gebruik je water. Ikzelf ver bruik ongeveer het gemiddelde (plusmi nus 125 liter per dag). Vorige week hoor de ik dat mensen in Malawi (Afrika) slechts 8 liter water per dag tot hun beschikking hebben. Als je daar dan het Nederlands gemiddelde, en dus ook mijn verbruik, tegenover zet, dan schrik je wel even. Maar bij water denk ik ook aan rei niging en zuivering, het is meer dan een gebruiksmiddel. Ik vind het heerlijk om langs het water (de Westerschelde of de Noordzee) te lopen, ook dan reinigt en zuivert het. Maar denk ook aan de sauna, de zweethut of het stoombad - dat in diverse culturen ook een zuiverende rol heeft. Robert Wielemaker, projectmede werker Stichting Landschaps beheer Zeeland: "Water is voor mij heel belangrijk, zeker als je er over gaat nadenken. Maar dat doet haast niemand, omdat het zo gewoon voor ons is geworden. Wat ik zo raar vind is dat ons toilet nog steeds met schoon drinkwater wordt doorgespoeld. Pure luxe waar je eigenlijk helemaal niets aan hebt. Een toepasselijk spreekwoord: 'Als er geen water meer is, kent men de waarde van de put'. Een van de eerste negatieve herinneringen die ik met water heb gehad, was toch wel de eerste keer dat ik goed in de sloot gevallen ben, bij het vangen van stekelbaarsjes. Het kroos zat tot achter m'n oren en mijn schoenen zaten vol stinkende zwarte slik. De weg naar het droge was ook geen pretje, je neemt dan immers de 'kortste weg'. Helaas stond daar een woud met grote brandnetels. Op zo'n moment, hoe jong ook, waardeer je echt de waarde van een warme douche." Stef Vos, huismeester van het Ravelijn: "Als huismeester zie ik heel wat water voorbij komen in het Ravelijn, liters koffie en thee per dag van de werknemers en natuurlijk voor alle bezoekers. Voor mij persoonlijk is water echt onmisbaar, om te drinken, maar ik houd ook erg van zwemmen en douchen. Ik vind douchen eigenlijk ook wel een noodzakelijk kwaad, hygiëne is gewoon belangrijk. Als ik niet zou kunnen douchen, zou ik echt niet blij worden, maar ik douche wel economisch, of ecologisch het is maar net hoe je het noemen wilt: maximaal 5 minuten. Maar als ik er over nadenk, is water nog breder dan dat. Water geeft ook een bepaald gevoel weer. Als Ajax-fan bijvoorbeeld: ik vind het soms best wel eens jammer dat er tegenwoordig een dak op ons stadion zit. Waarom? De natuurlij ke elementen, zoals een flinke regenbui, worden zo wel uitgesloten in het spelle tje." Janneke Donkers is coördinator communicatie bij de ZMF. 12 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 12