Website met alles over water In deze rubriek signaleert Gerda Spaander zaken waar de consument zijn voordeel mee kan doen. Gerda Spaander De Zeeuwse Waterwijzer vertelt waal goed kunt zwemmen in Zeelal Foto: Jaap Wolter bel De Zeeuwse Waterwijzer vertelt alles over water. Het ini tiatief komt van de gemeenten en het waterschap in Zeeuws-Vlaanderen. Zij laten met deze website zien wat ze zelf doen om het water schoon te houden én hoe con sumenten een bijdrage kunnen leveren. Zuinig omgaan met water en het water niet onnodig verontreinigen, staan natuurlijk hoog genoteerd op de Zeeuwse waterwijzer. Voor waterbespa rende tips is er een link naar Milieu Centraal, dé website voor consument en milieu. Sommige tips kennen we allemaal wel zoals korter douchen, een spoelonder- breker op de wc monteren en een water besparende douchekop installeren. Andere zijn minder gesneden koek, zoals de aanwijzingen voor het aanleggen van een waterleiding of voor de keuze van een warmwaterinstallatie. We lezen er over de voor- en nadelen van het gebruik van regenwater in huis, maar een zéér water besparende aangelegenheid als het com- posttoilet komen we (nog) niet tegen. Mensen die hun auto wassen in wijken waar het regenwater niet in de riolering verdwijnt, krijgen de raad het sop niet op straat, maar door de gootsteen te spoelen. Verder komt ook het water in de tuin aan bod. Wonen met water De Zeeuwse Waterwijzer laat ook zien hoe het water zijn weg gaat in de woonomge ving, van winning tot lozing, welke typen riolering er zijn en hoe je daarmee reke ning kunt houden. En wat kun je bijvoor beeld doen bij een te hoge stand van het grondwater? Het Zeeuwse water trekt veel recreanten. Zo kun je op de web site zien waar je in Zeeland wel en niet kunt zwemmen, hoe daar de kwaliteit van het water is, waar watersporters rekening mee moe ten houden, welke fletspontjes er zijn en dat vissers een pas nodig hebben Tips Om het milieu nu en in de toekomst te sparen, is het belangrijk om duurzaam te bouwen. Van veelgebruikte metalen in woningen lost een klein deel op in langs stromend regenwater. Door zelf regenwater op te vangen, kunt u uw gemeente helpen met de verwerking van regenwater tijdens hevige regenbuien. Het is heel leuk om de eenden te voeren in het park, maar wat de meeste mensen zich niet realiseren is dat het voeren van eenden het water vervuilt en dat te veel brood slecht is voor de eenden. Voor meer informatie: www.zeeuwsewaterwijzer.nl Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 16 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 16