Stortvloed aan waterplannen Water Zeeland leeft met water, water is natuur, water is vriend, water is vijand, we kunnen niet zonder water. Duurzaam waterbeheer is een van de hoofdthema's in het werkplan 2009 van de Zeeuwse Milieufederatie. Daarom een Wantij helemaal over water. Kaderrichtlijn Water Europese Unie 2015 Willem de Weert eisen die de Europese Unie stelt voor 2015. De kwaliteit van het water in de Zeeuwse sloten voldoet nog lang niet overal aan de Met grote advertenties in de krant en met spots op de tv roept de overheid burgers, bedrijven en belangenorganisaties op om in te spreken op de waterplannen van de rijksoverheid, van de provincies en van de waterschappen. Deze plannen vloeien voort uit de Kaderrichtlijn Water van de Europese Unie. Over zes jaar moet ons water een stuk schoner zijn. w De ZMF gaf, samen met Natuurmonumenten en M m Staatsbosbeheer, een reactie op ieder waterplan. Ilse Pama is bij de ZMF beleidsadviseur Water, Milieu en Economie: "In Europees verband zijn in de Kaderrichtlijn Water afspraken gemaakt over het verbeteren van wateren. Het doel is om de wateren ecologisch gezonder te maken en in Europa duur zaam om te gaan met water. In 2015 moet dat bereikt zijn. Daarom liggen er nu verschillende waterplannen ter inzage en wordt onze mening gevraagd. Omdat water zich niets aantrekt van grenzen, is er een indeling in stroomgebieden gemaakt. Voor Zeeland is het stroomge bied van de Schelde van belang. Water trekt zich ook niets aan van bestuurlijke indelingen. Daarom moeten alle overhe den, rijk, provincies, gemeenten en waterschappen, per stroomgebied samen werken. Wij ook: de ZMF heeft contact met de Vlaamse Bond Beter Leefmilieu (BBL) over het (internationale) stroomge bied van de Schelde. Nederland ligt aan de benedenloop van de rivieren. Daarom hebben we veel te maken met vies water uit het buitenland." Foto: Jaap Wolterbeek. Uitstel Waar let de ZMF bij de inspraak op? Ilse: "Volgens de EU-norm moet de ecolo gische kwaliteit van het water op orde zijn. Als dat in 2015 niet het geval is, kan Brussel boetes opleggen, maar ook uitstel verlenen tot 2027. We zien nu al dat over heden proberen de doelen van 2015 naar 2027 door te schuiven, omdat anders plannen niet haalbaar of betaalbaar zou den zijn. In Zeeland is bijvoorbeeld de norm voor fosfaat lastig haalbaar omdat brak water van nature veel fosfaat bevat. Ook stikstof is een probleem door de dif fuse lozingen van de landbouw. Verder is het moeilijk om de algenproblematiek in het Volkerak-Zoommeer voor die tijd op te lossen. Dat geldt ook voor een ander door de Deltawerken veroorzaakt probleem: de zandhonger van de Oosterschelde. Verder krijgt de verdroging van de natuur vol gens ons te weinig aandacht." Waterschappen Er zijn volgens de ZMF zaken die goed opgepakt worden. "De waterschappen zijn druk bezig met de aanleg van aalgo- ten, vispassages en natuurvriendelijke oevers. De kanttekening is dat voor de goede werking van zo'n oever het water- 3 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 3