Wadi's en Watertuinen Ander waterbeheer in Goese woonomgeving In de zomer van 2007 ging het mis in de Goese Polder. Na een hoosbui kwamen er woningen onder water te staan, omdat de riolering overliep. In datzelfde jaar draaide het project Waterlokaal, waarin de ZMF met de Zeeuwse gemeenten van gedachten wis selde over het belang van duurzaam water beheer. De hoosbui en het project waren twee redenen voor de 0JÊ gemeente Goes om zich nog meer in te zetten voor een ander waterbeheer. René Karman, pro jectleider bij de gemeente Goes, legt uit hoe het begonnen is: "Vanaf de bouw van de wijk Ouverture, zo'n 10 jaar geleden, geldt in Goes het principe van 'eigen broek ophouden'. Dat wil zeggen dat de regen die in een wijk valt, ter plaatse in het grond- of opper vlaktewater moet worden opgenomen. Dus niet via de riolering naar de water zuivering. Daarom vind je in Ouverture geen straatkolken meer. Het water dat op verharde oppervlakken naar beneden komt, wordt nu afgevoerd via een wadi, een met een filter van breuksteen gevulde ondiepte, en komt vervolgens terecht in het oppervlaktewater. Nieuwe wijken in Goes zijn daardoor voorzien van de nodi ge waterpartijen." Afkoppelen "Het is beter om de waterzuivering niet onnodig te belasten met regenwater. Niet alleen omdat een kleinere hoeveelheid afvalwater makkelijker te verwerken is, maar ook omdat een zuiveringsinstallatie, verrassend genoeg, minder moeite heeft met een geconcentreerde verontreiniging dan met afvalwater dat door de regen is verdund. Afkoppelen dus en zo weinig mogelijk water in het rioolstelsel. Dat is ook beter voor de waterstand en daarmee voor de natuur." Watertuinen De gemeente Goes betrekt haar inwoners bij duurzaam waterbeheer. Dat doet ze bij Mannee, een nieuwbouwwijk aan de noordoostkant van Goes, waarvan de bouw dit jaar begint. Via het eerder genoemde Waterlokaal heeft Goes het idee 'Watertuinen' ontwik keld. René Karman: "We hebben een aantal tuinarchitecten gevraagd een tuin te ontwerpen waarin het regenwater niet zo snel mogelijk wordt afgevoerd, maar op een leuke manier een plaats krijgt in de tuin. Daarop hebben we vijf ontwer pen binnen gekregen; daarvan maken we een boekje dat we aan de ongeveer 100 kopers in Mannee geven. De mensen die voor deze benadering voelen, kiezen zelf een ontwerp uit. In november, wanneer alle huizen als het goed is verkocht zijn, geven we via loting 10.000 aan één van hen om het ontwerp in een echte tuin om te zetten. De anderen zijn hopelijk door het boekje geïnspireerd om ook (delen Wadi voor opvang hemelwater in nieuwe woonwijk Goes. Foto: Jaap Wolterbeek. van) de ontwerpen in hun tuin te gebrui ken." Om het idee Watertuin meer bekendheid te geven, is één van de ont worpen tuinen aangelegd op de beurs Tuinldee in de Zeelandhallen op 19 maart jl. Tonnen en ornamenten De vijf architectenbureaus zijn in hun ontwerpen creatief met de opdracht omgegaan. Bureau Mien Ruys regelt de regenwateropvang met een rij fel gekleur de tonnen en een bijbehorende water speelplaats. In droge tijden is er eigen water voor de tuin. In natte tijden laat een vlotter, met daarop bijvoorbeeld een kabouter, zien dat alle tonnen vol zijn en gaat het water via een 'grindkoffer' de grond in. In andere ontwerpen wordt gewerkt met verharding die water doorlaat, met mooie 5 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 5