Het Volkerak-Zoommeer zoet houden betekent doormodderen met een onaan trekkelijk en grotendeels onbruikbaar watersysteem. Ook de enige gebruiker van formaat, de landbouw, zal steeds meer beperkingen ondervinden bij de onttrekking van zoet water. De waterbe heerder zal fors moeten investeren om te kunnen voldoen aan Europese regels voor waterkwaliteit. Het in stand houden van de bestaande situatie kost geld, onder meer voor het onderhoud en de bediening van de zoet- zoutscheidingen en investeringen om aan de Europese waterkwaliteitsnormen te voldoen. Tegenover die kosten staan zeer beperkte baten en bovenal een onaan trekkelijke uitstraling die het Nederlandse waterbeheer onwaardig is. Zout: nieuwe kansen Als het meer zout wordt, verdwijnen de blauwalgen. Daarvoor in de plaats kun nen zoutwater algen opbloeien, want het water blijft voorlopig te veel fosfaat bevatten. Die algen zijn echter in toom te houden met 'grazers', zoals mosselen en oesters, en een lichte getijdendynamiek. Het meer krijgt dan een frisse en zilte uit straling. Dat geeft een scala aan nieuwe kansen, die allerlei partijen onmiddellijk zullen benutten. Ook de aangrenzende zeearmen gaan erop vooruit: de Oosterschelde wordt weer voedselrijker en de Westerschelde ondervindt niet lan ger schade door het lozen van zoet water. De waterbeheerder hoeft minder maatre gelen te treffen om aan de Europese regels te voldoen. Eén partij gaat er op het eerste gezicht op achteruit: de landbouw. Het zoute water is tenslotte niet geschikt voor irrigatie bij de teelt van de huidige gewassen. Dat vraagt om een nieuwe koers voor de land bouw en de watervoorziening. Baten van zout Het rapport 'Volkerak, het mooiste van twee werelden' geeft inspirerende beelden van een zout Volkerak-Zoommeer. Op en langs het meer ontstaan nieuwe mogelijk heden, bijvoorbeeld voor strandjes, wonen op de sluis, mosselteelt, bungalowparken met jachthavens, nieuwe landgoederen aan het water en zilte landbouw. Het rap port 'Geld als water' laat zien dat verzil- ting van het meer economisch interessant is. De omzet van de bedrijvigheid rond het meer stijgt met 8%. Ook de overheid ver dient eraan, ondermeer door hogere opbrengsten van de OZB en de over drachtsbelasting. De conclusie van het rap port is dat maatschappelijke partijen de investering binnen vijf jaar terugverdienen en de overheid binnen twintig jaar. Natuur in Krammer-Volkerak heeft zich sinds de afsluitinc van zout naar zoet ontwikkeld. Foto: Jaap Wolterbeek. Die discussie staat los van de keuze voor een zoet of zout Volkerak-Zoommeer. De Zeeuwse en Brabantse natuurorgani saties zijn van mening dat het Volkerak- Zoommeer op korte termijn zout moet worden, zodat het meer weer in balans komt. Dit is de enige manier om van de blauwalgen af te komen. Deze oplossing kost geld, zeker als alternatieve zoetwa- teraanvoer voor de landbouw wenselijk is. Tegenover die kosten staan nieu we baten: recreatie, horeca, ste denbouw en natuur zullen opbloeien en er ontstaat een nieuwe habitat voor de mossel- teelt Zoetwatervoorziening landbouw Als het Volkerak-Zoommeer zout wordt, is het water niet meer bruikbaar voor de boeren op Goeree-Overflakkee, Tholen en in West-Brabant. Maar de landbouwwa- tervoorziening is op andere manieren technisch op te lossen. Landbouw- en natuurorganisaties hebben gezamenlijk een idee voor een alternatieve zoetwater toevoer ontwikkeld die in omvang gelijk waardig is en met grotere zekerheid lever baar. De inlaatpunten in het Hollands Diep en Haringvliet zullen vaker dan nu te zout zijn voor waterinlaat. Deze trend zal op langere termijn ook plaatsvinden als gevolg van klimaatverandering. Op de lange termijn zal de zoetwatervoor ziening van Nederland structureel veran deren. Door klimaatverandering is verzii- ting in grote delen van West-Nederland onvermijdelijk. Er zal een discussie ont staan over de verdeling van zoet water. Akkoord! Onlangs heeft het Bestuurlijk Overleg Krammer-Volkerak (waarin gemeenten, waterschappen, provincies en het Rijk zijn vertegenwoordigd) zich unaniem uitge sproken voor herintroductie van zout water met enig getij. Als randvoorwaarde geldt dat het zoetwatervraagstuk opgelost moet zijn, voordat het zoute water wordt toegelaten. Voor meer informatie: www.volkerakzoommeer.nl De inhoud van dit artikel is het gezamenlij ke standpunt van Brabants Landschap, Brabantse Milieufederatie, Natuur monumenten, Staatsbosbeheer en de Zeeuwse Milieufederatie. Annelies Luteijn is beleidsadviseur Deltawateren bij de ZMF. 8 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 8