Briefkaart van Mu in Middelburg gevonden In deze rubriek maakt Jan Moekotte een tweeluik. Geïnspireerd door een fragment uit de literatuur Zeeland gaat hij op zoek naar de beschreven plaats en bekijkt de situatie nu. Jan Moekotte Nederlands grootste schrijver van de negentiende eeuw stak, hoewel maar 1 meter 65 lang, hoog uit boven het maai veld van zijn tijd. Multatuli's 'Volledige Werkenzijn nog altijd niet volledig Regelmatig duiken er nog onbeken- rde brieven van Multatuli op. Zo werd onlangs in een boek, gekocht bij een antiquariaat in Middelburg, de briefkaart aangetroffen die Multatuli op maandag 01-04-1878 (blijkt uit de post stempel) in Den Bosch schreef aan de dan twintigjarige Floor Wibaut Voordracht Multatuli hield op 1 maart 1878 een voor dracht in Middelburg. De dag daarna schreef hij zijn vrouw Mimi: "Ik ben hier gisteravond aangekomen en heb gister avond gesproken. Straks ga ik naar Goes, en daar een zelfde vertooning." Ook schrijft hij haar liever in Middelburg dan in Goes, nog wat tijd over te houden. Waarom Multatuli die tweede maart 1878 liever nog wat in Middelburg bleef, blijkt uit die opgedoken briefkaart aan Floor Wibaut. Kanaal Multatuli schrijft aan Floor Wibaut dat hij in Middelburg zo aangenaam over de Bolwerken gewandeld had, maar zich daar ook verbaasde over de wijze waarop tien jaar eerder kanaal en spoorlijn waren aangelegd. Bij die aanleg ging een flink deel van de zestiende-eeuwse vestingwer ken verloren. "Daar zo wandelend, kwam een weldadi ge rust over mij, die stuitend op het kanaal, ruw verstoord werd. Waarom jonge vriend, werd dat kanaal niet langs, maar persé door uw stad aangelegd. Deze vestingwerken mogen dan een dood weermiddel geworden zijn, 't komt mij voor dat Middelburg haar sieraad wel heel lichtzinnig offerde aan de vooruit gang." Lustoord De Bolwerken zijn, ook al werden ze zo'n 150 jaar geleden dan ernstig verminkt, nog steeds een lustoord. Je wandelt er ook nu nog in Nederlands mooiste stads park, dat als een gordel van smaragd om het eeuwenoude centrum ligt. Over de Bolwerken loopt ruim drie kilometer een golvend pad langs Kaukasische vleugel noten, die met hun takken het water raken, trompetbomen en moseiken. In het park heb je voortdurend zicht op het water van de vest, met vogels als dodaars, kuifeend en kleine karekiet. Ook zie je tussen struiken als gele kornoelje en dwergmispel steeds iets van monumen ten, die ook Multatuli bewonderd zal hebben: de Oostkerk, de Kloveniers doelen, de Koepoort, de Lange Jan en de twee grote 18de-eeuwse molens. Middelburg verkwanselt helaas, net als in de tijd van Multatuli, nog steeds kroonjuwelen. Vorig jaar zijn met grof geweld en onbehoorlijke voortvarendheid prachtige resten van het verleden verdwenen. De dijk langs het kanaal dat Middelburg toegang Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. De gele kornoelje bloeit in het mooiste stadspark Nederland in Middelburg. Foto: Jan Moekotte. gaf tot de zee, werd weggeschof- feld voor een golfterrein. Multatuli zou er des duivels over zijn 24 delen dundruk, alleen nog antiquarisch verkrijg baar. Deze jonge bewonderaar had de lezing in Middelburg bijgewoond en Multatuli in een (onbe kend gebleven) brief blijkbaar geestdriftig bedankt. Wibaut werkte in 1878 bij een Middelburgse houthan del en werd er later directeur. In 1904 vertrok Wibaut naar Amsterdam, werd er wethouder voor de volks huisvesting en bekend door zijn uitbreidingsplannen ("Wie bouwt? Wibaut!). Wandelen over de Bolwerken Over de Bolwerken in Middelburg is in 2008 een fraai gidsje verschenen. Het gidsje met mooie foto's beschrijft een wandeling langs de prachtige bomen en struiken op de bolwerken. Ook bijzondere gebouwen en plekken komen aan bod, zoals de Seismolen, de Joodse begraaf plaats en de ijskelder. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Titel: 'De Groene Vesting'. Uitgave Gemeente Middelburg. Prijs 1 euro. 18 WANTIJ April'09

Wantij | 2009 | | pagina 18