voetafdruk van Door mijn reizen vergrol nderen hun voetafdruk Marien bioloog Inez Flameling: n Gerda Spaander Ze werkte in tropische oorden met veel zee rondom: Indonesië, de Filippijnen, het Caribisch gebied. Tegenwoordig woont ze op een minder tropisch eiland. Maar ook op Noord-Beveland is er voor de duiker veel te kp beleven. Water speelt een belangrijke rol in het leven van Inez Flameling. Ze studeerde af als marien bioloog en promo- erde dicht bij huis als marien microbio- in Yerseke. Na verre omzwervingen is nu universitair docent ecologie aan de losevelt Academy in Middelburg, en apt daarbij veel 'water' in haar colleges. ISiarnaast is ze oprichter en eigenaar van ■t duikbedrijf Oceanus. Ze stond ook op a lijst van 'Water Natuurlijk' bij de laat ste waterschapsverkiezingen, maar niet log, want ze heeft al genoeg te doen. Onder water Naar haar voetafdruk dan. Een duikster Beft weinig te zoeken in het oosten van hit land, dus woont ze, met man en kin- Bren, op Noord-Beveland in een boerde rij dicht bij de Oosterschelde. De boerderij lilt op 2,5 ha. grond, dus dat schiet al lekker op. Wel hebben ze daar inmiddels zïn 3500 bomen en struiken op aange plant, dus als we het over de C02-boeg gloien, zit dat wel goed. Maar Inez ziet deer in energiebesparing dan in bosaan- plant. En ze maakt zich wel degelijk zor- gèn over de stijging van de zeespiegel: '|Ve bouwen dit hier nu wel op, maar oyer 100 jaar kan het hier best onder Èm water staan." Maar, zoals gezegd, een duikster heeft weinig te zoeken in het oosten van het land. Van eigen erf In huize Flameling komt geen vlees op tafel, behalve van kippen van eigen slacht, bijvoorbeeld in tijden van een hanenoverschot. Wel vis, mét het duurza me MSC-keurmerk. En de economie die vandaag de dag zo hard gestimuleerd schijnt te moeten worden, moet het van Inez niet hebben. Kleren, meubels en apparaten koopt ze minimaal en soms tweedehands: "Mode zegt me niets." Snorkelreizen Wat vakantie betreft, scoort Inez laag, want ze blijft met haar gezin in Nederland. Daarnaast gaan ze jaarlijks naar Egypte, waar Oceanus voor reisbu reau SNP snorkelreizen organiseert. Maar dat is werk, dus dat telt niet mee voor de voetafdruk. Zo kom je toch aan je trek ken. Inez moet erom lachen want "met die reizen zet ik anderen wel aan hun voetafdruk te vergroten." Met andere werkactiviteiten blijft ze dichtbij huis. Ze snorkelt met haar kinde ren in de Oosterschelde. Ze houdt daar ook sliktochten, een soort Zeeuws wadlo pen met oog voor het leven onder water. Ook voor de cursussen van Oceanus hoeft ze zelden de provincie uit. Al met al scoort Inez met 3 hectare, ondanks haar grote erf, relatief laag Bereken zelf uw voetafdruk op www.voetenbank.nl. of voetafdruk.nl Gemiddelde Noord-Amerikaan 9,6 ha Gemiddelde Nederlander 4,4 ha Gemiddelde wereldburger 2,2 ha Eerlijke Aarde aandeel 1,8 ha Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. 19 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 19