'aterschap beterschap Jan Moekotte Rien Klippel, beleidsmedewer ker Emissies bij Waterschap Zeeuwse Eilanden, heeft iets van Johan Cruyjf als hij zegt: "Wat er niet inzit, hoef je er ook niet uit te halen. TS? Hij kan terugkijken op ruim der- g, tig jaar waterbeheer en zag de W regelgeving groeien. "De over- 'iW heid bestiert nu op talloze manieren het doen en laten van de hedendaagse boer. De overheid dwingt de boer bijvoorbeeld tot een minutieuze mestboekhouding. De overheid bepaalt hoeveel mest de boer mag uitrijden aan de hand van de gewassen die hij gaat telen en dat hij geen mest meer mag uit rijden in de herfst, omdat er dan toch weer een deel uitspoelt en in het opper vlaktewater terecht komt." Bestrijdingsmiddelen Al die hedendaagse wet- en regelgeving steekt schril af tegen de cultuur waarover Klippel zich in 1975, als nieuwkomer bij het waterschap, verbaasde. Hij ziet nog de kantonniers in blauwe overalls bezig met het oplossen van Dalapon: een poeder waarmee het riet in de sloten dood werd gespoten. Klippel: "Dat riet moest dood omdat het de afvoer van hemelwater vertraagde. De kantonniers werkten zonder enige bescherming met die (in 1995 verboden) stof. Ze zagen er, wit bepoederd, uit als molenaars. In die tijd bestreden we in droge sloten onkruid met Dichlobenil, ook al zo'n middel dat nu verboden is. Stel je dat nu nog eens voor: het water schap dat zelf het oppervlaktewater ver ontreinigt met bestrijdingsmiddelen." Heffingen De kwaliteit van het oppervlaktewater is verbeterd. Veel industriële lozingen zijn beëindigd; er zijn zuiveringsinstallaties gebouwd en inmiddels is 98% van alle huishoudens op de riolering aangesloten. Maar dat wat al die huishoudens lozen, valt in het niet bij de lozingen van land bouw en industrie. Klippel is glashelder in zijn oordeel over de aanpak van de grootste vervuilers: "Het systeem waarbij we heffingen oplegden, heeft perfect gewerkt op het saneren van ongezuiverde lozingen. De vervuiler betaalt." Slootkant Bepaalde bestrijdingsmiddelen werden verboden, het gebruik van andere bestrij dingsmiddelen werd streng gereglemen teerd. Zo mogen gewassen als aardappel en ui, die intensief bespoten worden, tegenwoordig pas vanaf anderhalve meter uit de slootkant geteeld worden. Fruittelers, die bestrijdingsmiddelen zij waarts en naar boven spuiten, moeten negen meter uit de slootkant blijven of windsingels aanplanten. Medicijnen horen niet in het water Het Vaticaan weet het zeker. De vrucht baarheid van de moderne man gaat ach teruit door de anticonceptiepil van de vrouw. Wetenschappers zijn wat terughou dender, maar laten toch ook regelmatig doorklinken dat er reden tot zorg is over "diffuse bronnen" die ons water vervuilen. Steeds meer mensen slikken steeds meer medicijnen. Via de urine komen de resten in het oppervlaktewater terecht. En uitein delijk ook in ons drinkwater? Rien Klippel: "Het gaat over hormoonver- storende stoffen en over medicijnen zoals antibiotica, cytostatica en dergelijke. Ongeveer 75% van de medicijnresten ver laat via de urine het menselijk lichaam. Er bestaan al toiletten met aparte afvoer voor de urine. Ook wordt onderzocht of bij mensen met een specifieke medische behandeling, het inzamelen van urine thuis uitvoerbaar is. Hun urine wordt dan als chemisch afval behandeld." Zuivering schiet tekort De huidige waterzuiveringsinstallaties zijn niet in staat om medicijnresten uit het water te halen. Klippel: We hebben goed in de vingers hoe we fosfaten en zuurstof bindende stoffen uit het afvalwater moe ten halen. Zware metalen binden zich aan slib, dat is ook mooi meegenomen. Maar ik sluit niet uit dat er installaties moeten worden aangepast. We hoeven in Zeeland van ons oppervlaktewater geen drinkwater te maken. Maar van rivierwater wordt ook drinkwater gemaakt en dan zijn medicijn resten wel een probleem." Het waterschap gaat dit jaar bij een nog te bepalen verpleeghuis of verzorgingshuis in Zeeland onderzoek doen naar medicijnres ten in het afvalwater, zowel voor als na behandeling in onze waterzuiveringsinstal latie. In water horen geen resten van medicijnen Foto: Jaap Wolterbeek 9 WANTIJ April '09

Wantij | 2009 | | pagina 9