Planten tellen langs de dijk. Foto: Peter Maas. even lief. Ook Vlaanderen trekt hem: hij voelt zich meer verbonden met Vlaande ren dan met Walcheren. "In Vlaanderen zie je meer sfeervol oud landschap en oude bebouwing. Maar het wordt daar wel gemakkelijker omgeploegd dan hier." Awie moet zich wel eens beheer sen. Als hij met zijn gezin op vakantie gaat, mag niet al zijn aandacht naar de planten uitgaan. Wel kijken, niet strepen. Het gebeurt wel eens dat hij zijn dochter naar school brengt, onderweg een nieuwe plant ziet, maar geen notitieboekje op zak heeft. Dan schrijft hij de waarne ming even op zijn hand, want er mag niets verloren gaan Gerda Spaander is lid van de Wantijredactie. Planten zijn onderdeel van een groter geheel. Ze geven bijvoorbeeld aan dat er kalk in de grond zit, of ze fungeren als waardplant. Als ik bijvoorbeeld nu ergens loop en look-zonder-look zie bloeien, ben ik automatisch gespitst op het oranjetipje. Zo verdiept je kennis zich steeds verder." Klimaatverandering Dan de vraag: Zie je planten die te maken kunnen hebben met klimaatverandering? "Misschien wel. Het voorkomen van door schijnend sterrenkroos kan een gevolg zijn van de opwarming. Dat geldt ook voor de bijenorchis en de bokkenorchis, die tot 10 a 15 jaar geleden zeldzaam waren in deze omgeving." Een andere verandering die hij ziet is de Ecologische Hoofdstructuur die langza merhand vorm krijgt. "Het is soms verba zingwekkend hoe snel soorten de nieuwe natuur weten te vinden. Het is keer op keer verrassend wat de afgegraven bodem prijs geeft. Vooral in de pioniersfase levert dat soms onverwachte soorten op. Na ver loop van tijd wordt de samenstelling van de vegetatie meer voorspelbaar." Exoten Awie de Zwart komt ook steeds vaker ont snapte exoten tegen, die vervolgens gaan woekeren: grote waternavel, waterteunis bloem en parelvederkruid. Het waarne men van een zeldzame plant is natuurlijk leuk, maar Awie geniet net zo goed van de schoonheid van gewone planten, zelfs al zijn het lastpakken. Hij ziet overigens geen achteruitgang in de aantallen plan ten die hij tegenkomt. Het worden er eer der meer, maar dat komt vooral door zijn steeds groeiende plantenkennis. Vlaanderen Ook wat betreft landschappen is hij niet eenkennig. Hij inventariseert met plezier in stad en dorp. En de verschillende land schappen rondom Oostburg (polder, kust, dekzandrug, kreken) zijn hem allemaal 14 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 14