ladderen rond Ie kunstmaan Melissa Ernst Alleen de namen zijn al prach tig: groot avondrood, populie renpijlstaart en smaragdgroe- ne zomervlinder. Een nacht vlinder is dus veel meer dan het grijze motje datje in je kle- dingkast aantreft. Dat is namelijk maar één soort. In Zeeland zijn wel 1500 nacht- vlindersoorten waargenomen. Omdat deze vlinders 's nachts leven, weten de meesten van ons er weinig van. Ralf Joosse is (bestuurs)lid van I 1/0 Vlinder- en Libellenwerkgroep Zeeland. Onbekend maakt helaas onbemind, maar als mensen een maal een excursie hebben bijgewoond, wordt dat anders. Velen zijn compleet verrast over de vele soorten nachtvlinders lie ze zien. Nachtvlinders heb je in alle soorten en maten, met prachtige patro- ien en in bijzondere kleurschakeringen. Bok kinderen genieten volop tijdens zo'n fxcursie en lopen van het ene verlichte laken naar het andere om de vlinders van f ichtbij te kunnen bekijken. De sfeer van |e nacht draagt een steentje bij aan de beleving. Zeker in een natuurgebied, waar liet doodstil is en je in het donker enkel ®e roep van een uil hoort. Stadstuin Ralf vertelt dat je ook in een stadstuin ■teel goed nachtvlinders kunt zien. Doe je Sit een jaar rond, dan heb je al gauw 150 nachtvlindersoorten geteld. Ook bij een felle lantaarnpaal zie je ze vaak fladderen. Dat is eigenlijk niet zo'n goede zaak want nachtvlinders oriënteren zich onder ande re op de maan en sterren en zien een lamp ook als maan. Het gevolg is dat ze rond die kunstmaan blijven vliegen, in plaats van dat zij bijvoorbeeld op zoek gaan naar voedsel. Het strooilicht in de stad verstoort dus de oriëntatie en daar om tref je op verlichte plekken minder nachtvlinders aan. Ralf kent een collega uit Arnemuiden, die sinds zijn tuin ver licht is door lantaarnpalen, aanzienlijk minder nachtvlinders telt. Koester de duisternis Ralf Joosse benadrukt dat het belangrijk is om de Zeeuwse duisternis te koesteren. "We moeten alles in het werk stellen om het zo donker mogelijk te houden. Ook een buitenlamp hoeft dikwijls niet de hele nacht te branden." Groot avondrood. Foto: Anton Baaijens. Dit sluit naadloos aan bij de Nacht van de Nacht die de ZMF dit jaar voor de vijfde maal orga niseert. Ralf hoopt op een rede lijk zwoele en windstille avond, want dan zijn nachtvlinders het beste te zien Voor meer informatie: www.vlinlibzeeland.nl www.nachtvandenacht.nl Op zaterdagavond 24 oktober bent u weer van harte welkom bij de Nacht van de Nacht. Melissa Ernst is beleidsadviseur van de ZMF en coördi nator de Zeeuwse Nacht van de Nacht. 15 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 15