"Slakken lopen niet w en bijten niet" groep bij de KNNV afdeling Bevelanden. Hij leidt maande lijks een slakkenexcursie, zoekt en determineert slakken en schrijft erover in natuurtijd- schriften. Maar waarom slak- Harry Raad (Kruiningen) is lid van de Zeeuwse slakkenwerk- ken? 0 "Ik ben in de wereld van de week pa dieren terecht gekomen door mijn hobby, het verzamelen van zee- schelpen. Als kind woonde ik in Goes en kwam vaak aan de dijk van de Oosterschelde. Op vakantie ging ik met mijn ouders naar Terschelling. Je wandelt op het strand, ziet wat liggen, raapt het op en neemt het mee naar huis. De mooie schelpen legde ik in een kastje en ik genoot ervan. Het ene kind spaart siga renbandjes, ik schelpen. Voor de slakken van land en zoetwater had ik eigenlijk geen belangstelling." Malacologisch "Na mijn studie bosbouw in Wageningen vond ik een baan bij het Zuid-Hollands Landschap. Bij het veldwerk werden ook wel eens wat slakken genoteerd. Terug in Zeeland, kwam ik in contact met de Werkgroep Geologie van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, een inspirerende club met veel 'schelpenjon gens'. Op de Kaloot vind je gekke fossiele schelpjes. Ik begon veel te leren, het gebrabbel van Latijnse namen was eerst wat onwennig. Bij vrijwilligerswerk aan een broedplaats voor sterns op de Hooge Platen vond ik eveneens veel fossiele schelpen. Geïnspireerd door die vondsten ben ik vervolgens heel de Vlaamse en Nederlandse kust afgewandeld, van De Panne tot Schiermonnikoog. De hoop een kleurrijk schelpenboek te maken, eindig de in een minder ambitieuze extra uitga ve van 'De Kreukel', het tijdschrift van de Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Malacologische weekdierkundige) Contactgroep Amsterdam en omstreken. Vanuit dat schelpenwerk ben ik op een gegeven moment benaderd door iemand van het Atlasproject Nederlandse Mollusken. Ze zochten iemand die in Zeeland de land- en zoetwaterslakken wilde inventariseren. Ik dacht: Waarom ook niet?" Sloom "Slakken jagen is vrij eenvoudig, het zijn trage beesten. Je zoekt een beschutte plek, draait bijvoorbeeld een stronk om en daar zijn ze. Ze lopen niet weg, bijten niet en zijn gemakkelijk mee te nemen." Toch sjouwt Harry op zijn maandelijkse excursie een rugzak mee met daarin een schep, een bodemzeef, potjes en een loep. "Je komt op plekken waar je anders nooit komt, bijvoorbeeld het NS-terrein in Vlissingen of bij mensen in de siertuin. Voor de mensen die klagen over slakken- vraat in hun tuin had een Amsterdamse malacoloog de verrassende oplossing: If you can't beat them, eat them. Die inter nationale benadering betrof de segrijn- Harry Raad. Foto: ZMF. slak, een lekkernij gelijkwaardig aan de wijngaardslak." Zeggekorfslakje "Ik ben niet gefascineerd door het diepe re zijn van de slak, maar ik heb wel met ze te doen. Als een vogel bedreigd wordt, 1 komt men in actie. Maar voor een slak i die verdwijnt, haalt men doorgaans zijn schouders op. Met uitzondering van het 1 zeggekorfslakje dat de aanleg van een snelweg in Limburg lastig maakte." "Ik heb wat met het doen van waarnemingen en inventariseren, de natuurwetenschappelijke aan pak, zeg maar. Toevallig zijn bij mij slakken het onderwerp" Voor meer informatie: www.knnv.nl/beveland www.werkaroepaeoloqie.nl www.anemoon.ora www.telmee.nl 16 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 16