n prachtig wantij n Saeftinghe JSE3IBL/07 BEW. EX. Peter Maas Mare Buise kent Het Verdronken Land van Saeftinghe als bijna geen ander. Zijn herinneringen gaan inmiddels 40 jaar terug. Dat is in een dynamisch gebied als dit lang genoeg om veranderingen te zien. Hij is een gewaardeerd vogelonderzoeker met diverse publicaties op zijn naam. Mare Buise verdient de kost als kapitein op de grote han delsvaart. Hij heeft alle hoe- m ken van de wereld gezien, iól: de Westerschelde. We lopen nu dwars loor Saeftinghe. Want ik wil het getij rei, de dynamiek ervaren, het unieke art het gebied beleven. Vanaf mahaven nemen we de Rijksdam, ooit iangelegd in de jaren dertig van de vorige I iw. Dan steken we een grote geul, de Jskelder, over. Aan de horizon schittert Westerschelde. De afstanden bedriegen lier. Er is weinig houvast om je positie te te talen. Oceaanreuzen varen vlak langs, ar moeten nog de gevaarlijke bocht het Nauw van Bath nemen. Ze draai- eerst naar het noorden om vervolgens stuurboord af te buigen naar de grote ïavens van Antwerpen. itiek geultje Jet is een stevige tocht tot aan de laag- terlijn. Héél eventjes kunnen we zitten een groot brok veen dat hier uit de dergrond is losgeslagen. Mare kijkt op dj i horloge, kijkt naar het water, loert lar de golven en voelt de wind. Geen ij 1 meer, we moeten terug anders raken ingesloten door het water. Het wordt $ii spel met het getij. We moeten op tijd :éug zijn bij een kritiek geultje. Als we laar eenmaal over zijn, dan kan de riem :jj af en zetten we ons neer op de hoge verwal langs de kreek. We zitten dan idden in Saeftinghe. Laat de vloed maar men. |>n en maan Bór ons ligt de uitgestrekte vlakte van le Ijskelder en we hebben zicht op de le latte Plaat. De zon staat strak in de rug. Bergeenden, scholeksters en grauwe gan zen laten hun mooiste kleuren zien. Tijd nu om uitleg te vragen over hoe het alle maal in elkaar zit, dat getij, die dyna miek. Het heeft allemaal te maken met zwaartekrachten. Zowel de maan als de zon oefenen een kracht uit op de aarde die zich het meest laat gevoelen in het water. De rol van de maan is daarbij ver uit het sterkst. Dat de hemellichamen draaiende bewegingen rond elkaar maken die een verre van ideale cirkel beschrij ven, veroorzaakt dat het getij een grote regelmaat kent, maar wel met allerlei kleine en grote verschillen. Twee maal per dag vloed, twee maal per dag eb. Maar wist je dat iedere dag één hoge vloed en één lage vloed kent? Twee keer per maand springtij en wist je dat het springtij ook altijd gepaard gaat met een extra lage eb? Nog zo'n weetje: het springtij dat het dichtst bij 21 maart valt, is altijd het hoogste tij van het jaar. Dat is handige kennis voor de vogelaars die pas na die datum broedvogelkarteringen uitvoeren. Dat hoge springtij kan immers al heel wat nesten hebben weggespoeld. Lui tij Ik maak continu foto's om de loop van het getij te volgen. Het is een erg lui tij vandaag, maar zoals altijd verraderlijk. Vanuit kleine stroompjes die nog door de Ijskelder gaan, zien we nog altijd het water uit het schor wegtrekken. Je zou kunnen zeggen dat het rechts van ons nog eb is. Maar links van ons komt de vloed op. We houden de stroomrichting van het water in de gaten. Laat je niet misleiden door de kleine golfjes. Die wor den aangewakkerd door de wind en heb ben weinig met de stroomrichting te maken. Maar dan komt daar toch ineens dat kleine vloedgolfje aan: de stroomrich ting van het water verandert voor onze ogen. Het geultje wordt breder, het water komt iedere minuut tien centimeter hoger te staan. We zien voor onze voeten een 'neer' ontstaan: een kleine tegenstroom als gevolg van de wrijving die de oever geeft op de vloedstroom. Wantij Niet veel later staat de Ijskelder tot aan de rand toe vol met water. Het peil komt vandaag tot 2.78 meter +NAP. Afgelopen dinsdag was het meer dan een halve meter lager. Mare neemt een kaartje bij de hand om te laten zien hoe al die stroompjes elkaar beïnvloeden. Elkaar soms versterken, soms verzwakken. Hij legt uit hoe het zit met de vloedschaar en de ebstroom. Kennelijk heeft het water zijn voorkeuren, afhankelijk van of het Gids Mare Buise. Foto: Peter Maas 3 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 3