Eb in de Ijskelder. op- of afgaat. Recht voor ons, halverwege de Schelpkreek, ligt een pracht van een wantij. Er komt water binnen vanuit de Ijskelder via de Rottegeul. Én er komt water binnen via het Speelmansgat. De twee vloedstromen ontmoeten elkaar en botsen tegen elkaar aan. Daar komt het water tot stilstand en dat noem je een wantij. Ter plaatse bezinkt al het materi aal dat het water meevoert, zoals zand of slib, en dus ontstaat er in de geul een ondiepte: een drempel. Rijkdom De vormenrijkdom van het slik kent geen grenzen. Waar haalt de natuur de creati viteit vandaan om het iedere keer weer anders te doen en waar haal ikzelf de woorden vandaan om het enigszins aan schouwelijk te maken? Grote sterren in de modder duiden aan waar de platte slijkgaper zich heeft verstopt, wachtend op een nieuwe vloed. Vergelijkbare spo ren, maar dan kleiner zijn van nonnetjes. Hoopjes van zeepieren en minieme gaat jes van onwaarschijnlijk grote aantallen wormpjes. Slijkgarnaaltjes verraden hun aanwezigheid door de afgeworpen huidjes die je kunt terugvinden. Wat je ziet, duidt op aantallen die astronomisch moeten zijn. Kleine springstaartjes vormen wol ken over het zilte slik en opnieuw word je stil van hun massaliteit. Dit is het stapel- voedsel voor al wat leeft in Saeftinghe en verderop in de Westerschelde. Westerschelde Mare en ik moeten ons inhouden om niet in te gaan op dé grote discussie van dit moment. Wat moet er met de Wester schelde gebeuren, met de toegankelijk heid, veiligheid, natuurcompensatie, afgraven van Saeftinghe, enz. Maar toch even: hoe ziet hij de Westerschelde als kapitein op één van die oceaanreuzen? Mare: "Je vaart zes uur lang met een loods aan boord en eigenlijk zit je daar niet op te wachten. Het is een lastige rivier, kronkelig, soms smal met verrader lijke stromingen. Ons schip zou toen vol geladen met 8.000 containers een diep gang hebben van 14 meter. Maar dat kon dus niet. Met minder vracht kwamen we aan een diepgang van 11 meter en dan konden we met de getijdengolf mee naar Antwerpen." "De Westerschelde maakt Antwerpen lastig bereikbaar. We varen net zo lief even door naar Hamburg of Bremen. Die haven steden zijn gemakkelijk bereik baar omdat die zich hebben neer gelegd bij de bestaande diepgang en aan de zeezijde een extra haven hebben aangelegd" Voor meer informatie: Stichting Het Zeeuwse Landschap organi seert regelmatig excursies onder leiding van een gids naar het Verdronken Land van Saeftinghe. www.hetzeeuwselandschap.nl Peter Maas is lid van de Wantijredactie. Vloed in de Ijskelder. Foto's: Peter Maas. 4 WANTIJ Juli '09

Wantij | 2009 | | pagina 4